İSTANBUL (AA) - Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, 1994'te Tutsilere karşı yapılan soykırımın bugün de devam ettiğine dikkati çekerek uluslararası topluma "nefret suçuyla mücadele" çağrısında bulundu.

Ulusal basındaki habere göre, Kagame, 29'uncusu düzenlenen soykırımı anma programında, Tutsilere karşı yürütülen nefret suçunun bugün de devam ettiğini belirtti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) Tutsilere yönelik baskı olduğunu işaret eden Kagame, "Uluslararası toplum, inkar ve nefret söylemiyle mücadele etmeli." çağrısı yaptı.

Kagame, daha iyi bir gelecek için birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak "Nefret ve inkar söylemi buradan çok uzakta değil. 1994'te gördüğümüz kayıtsızlığın aynısını bugün de görebilirsiniz." ifadesini kullandı.

Kagame'nin açıklamasını, komşu ülke KDC'de devam eden çatışmalarda Tutsilerin hedef alınması sonrası yapması dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de yayımladığı mesajda, uluslararası topluma, benzer durumların yeniden yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yaptı.

- 100 gün süren soykırım

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmış, ülkede 100 gün süren katliamda, 800 binden fazla ılımlı Hutu ve Tutsi hayatını kaybetmişti.

Tarihin en büyük soykırımlarından biri kabul edilen soykırım nedeniyle her yıl Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 7 Nisan'da "Ruanda Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü" düzenleniyor.

Kaynak: aa