Haber: MEHMET YAZICI

Balkan ülkeleri gezisine Kuzey Makedonya’da devam eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal,  bir dizi temas ve ziyaretlerde bulundu. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a ziyaretler sırasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk ve Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu da eşlik etti.

ÜSKÜP'TEKİ TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNE ZİYARET

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve beraberindeki heyet, ilk olarak Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Türk Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ile Büyükelçilik makamında bir araya gelen Rektör Ünal, Üsküp’teki yükseköğretim kurumlarıyla yeni iş birlikleri arayışında olduklarını belirterek OMÜ’nün bu çerçevede birikim ve tecrübesini paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Görüşmede uluslararasılaşma hususunda mesafeler almak istediklerine işaret eden Rektör Ünal, Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında var olan bağların gelişerek devam edeceğine inandıklarını dile getirdi.

Yavuz Ünal Balkan gezisi 2

TETOVA DEVLET ÜNİVERSİTESİ'NDE TEMASLARDA BULUNDU

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal daha sonra Kuzey Makedonya’nın önemli üniversitelerinden Tetova Devlet Üniversitesi’ni ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Reshat Qahili ile görüştü. 

Gerçekleşen görüşmelerde; üniversiteler arasında sosyal bilimler, tıp ve ziraat alanlarında yapılabilecek iş birliği çalışmaları ele alındı. Ayrıca iki üniversite arasında uygulanabilecek öğrenci ve akdemisyen değişim programları değerlendirildi.

Ev sahibi Rektör Qahili, ziyaretleri için Rektör Ünal’a teşekkür ederek OMÜ ailesine selam ve sevgilerini iletti. 

TETOVA - KALKANDELEN MÜFTÜLÜĞÜ VE ALACA CAMİİ'NE ZİYARET

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Tetova-Kalkandelen Müftüsü Prof. Dr. Kani ef Nesimi’yi makamında ziyaret etti.

Müftüsü Nesimi’nin konuğu olan Rektör Ünal, gösterilen alaka ve misafirperverlik için teşekkür etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Müftü Nesimi ise yürütülen müftülük hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Görüşmede ayrıca Kuzey Makedonyalı öğrencilerin ilahiyat alanında OMÜ tarafından eğitim ve materyal açısından desteklenmesi talebi ele alındı. Rektör Ünal, gezisini Osmanlı eseri olan tarihi Alaca Camii’nde incelemelerde bulanarak yetkililerden bilgi aldı. 

Ziyaretler, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.