Prof. Dr. Ceyhan: Vaka sayısını düşürmenin yolu kısıtlama ve önlemlere uyulması

Bir taraftan önlemleri kaldırırken, diğer taraftan vaka sayısının düşmeyeceğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vakaların kısıtlama ve önlemlere uyulması halinde düşeceğini söyledi.

SAĞLIK 25.07.2021 - 13:17 25.07.2021 - 13:22

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, HalkTV’de katıldığı programda artan vaka sayılarını değerlendirdi. "Bir taraftan önlemleri kaldırırken bir taraftan vaka sayılarının düşmesini mi bekliyorduk? Hayır öyle bir şey mümkün değil zaten" diyen Prof. Dr. Ceyhan, delta virüsü hızla dolaşırken sınırların açıldığını ve kısıtlamaların kaldırıldığını hatırlattı. Bayram sonrasında da artışın devam etmesini beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış anlaşılma var. Bu devlette de var. Sanılıyor ki aşılama yüzde 36 civarında iki doz aşılama olarak veriliyor. Bu doğru değil. Çünkü aşılama oranını toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 civarında ikinci doz aşı yapmışız. Bu da yaklaşık toplumun 4’te 1’ini oluşturuyor."

"KENDİ HALİNE BIRAKIRSANIZ..."

Prof. Dr. Ceyhan, devletin kısıtlama uygulaması ve halkın da maske mesafe önlemlerine uyması gerektiğini belirterek, aşıların varyantlara karşı etkisiz olmadığını ve eldeki en güçlü silah olduğunu hatırlattı. Ceyhan, "Salgını kendi haline bıraksanız da bu şekilde seyreder. Bir insan bir yanlışı yapabilir devlette de yapabilir ama 4 defa aynı yanlışı yapıp olumsuz sonuçlanması kabul edilebilir bir şey değil" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@