Meslek maaşları, her zaman için en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Türkiye’de sağlık çalışanlarının maaşı ise kariyerine yön verme aşamasında olan binlerce kişi açısından merak konusu… Acil tıp hizmetlerinin kritik görevlerini üstlenen paramedik maaşları 2024 yılında ne kadar oldu? Devlet ve özel sektör için sizlere açıklıyoruz…

Paramedik maaşı 2024 yılındaki zamlarla birlikte oldukça iyi seviyelere yükselmiştir. Genel anlamda Türkiye’de sağlık çalışanları, kamu personeli olması halinde iyi maaşlar alabiliyorlar. Ancak alanında uzman kişiler özel sektörde de çok iyi rakamlar kazanabilirler. ATT maaşları olarak da özetlenebilecek bilgileri sizlere aktarıyoruz. Sağlık Bakanlığı paramedik maaşları ne kadar? İşte yanıtı…

Paramedik Maaslari

Paramedik Maaşı Ne Kadar Oldu? Güncel ATT Maaşları

Türkiye’de çalışan kesim, enflasyon doğrultusunda özel ve kamu sektörü için belirlenen zam oranlarıyla birlikte maaşlarını almaktadır. 2024 paramedik maaşları da bu doğrultuda özel sektör için kurumlara göre değişen oranlarda, kamu sektörü için ise %49,25 oranında zamlandı. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı paramedik maaşı için güncel bilgileri sizlere aktarmakla birlikte aynı zamanda özeldeki maaşları da inceleyeceğiz.

Paramedik, acil tıp hizmetlerinde ağır vakalarda acile ulaşmadan önceki kritik müdahaleleri gerçekleştiren personellerin çalıştığı bir birimdir. Buna bağlı olarak yeni başlayan ya da kıdemli personeller, kamu hastaneleri ya da özel sağlık kuruluşları açısından farklı maaşlar alıyorlar. Acil tıp teknisyeni maaşları ne kadar oldu? Paramedik birimi için güncel bilgiler…

Paramedik Maaşları 2024: Devlet - Özel Sektör

Paramedik maaşı özel sektör için ilgili personelin deneyim süresi, mesleki becerileri ve mezuniyet derecesi ile yakından ilişkili olarak belirlenmektedir. Devlette paramedik maaşı ise daha çok kıdem ve derece bağlı olarak belirleniyor. Güncel zamlı maaş bilgilerini inceleyelim…

Paramedik maaşları 2024 yılında kamu ve özel hastaneler için şu şekildedir:

Devlette Paramedik Maaşları

32.500 TL – 40.000 TL

Özelde Paramedik Maaşı

22.500 TL – 35.000 TL

Yeni Başlayan Paramedik Maaşı

22.500 TL – 32.500 TL

Sağlık Bakanlığı Paramedik Maaşları

32.500 TL – 40.000+ TL

NOT: Paramedik personel maaşlarına dair bilgiler, personellerin çalıştıkları sektörlere göre tahmini olarak hesaplanmıştır. Kişilerin deneyim süresi, kıdem derecesi, kadro durumu ve diğer faktörlere göre maaşlarda değişiklik olabilecektir. Bu nedenle paramedik maaşlarının personele özgü bir şekilde hesaplanması daha doğru olacaktır.

Paramedik, acil tıp biriminde en önemli görevleri üstlenen mesleklerden birisi olarak biliniyor. Buna bağlı olarak maaşları da detaylı bir şekilde incelemek gerekmektedir.

Paramedik Maaslari 3

1- Devlette Paramedik Maaşları 2024

İlgili sağlık bölümlerinden mezun olan paramedik personel adayları, dilemeleri halinde KPSS’ye girerek yeterli puanı alıp kamu hastanelerine atanabilmektedir. Devlet hastanelerinde paramedik maaşı, özel sektöre kıyasla daha fazladır. İşte güncel zamlarla birlikte maaş bilgileri…

Devlette paramedik maaşları 2024 yılında ortalama olarak şu şekildedir:

 • Devlet hastanelerine atanarak yeni göreve başlayan bir paramedik sağlık personeli, yaklaşık olarak 32.500 TL maaş alırken; bu rakam deneyim süresi ve kıdem derece artışına göre 40.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

2- Özelde Paramedik Maaşı 2024

Sağlık bölümü mezunları, gerekli şartları sağlamaları halinde KPSS şartı olmaksızın direkt olarak özel hastanelerde göreve başlayabilirler. Özelde paramedik maaşını belirleyen en önemli faktör ise mesleki beceriler ve deneyim süresidir. İşte güncel maaş detayları…

Özelde paramedik maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Özelde paramedik olarak göreve yeni başlayan bir sağlık personeli, yaklaşık olarak 22.500 TL gibi bir maaşla işe başlarken, bu rakam deneyim süresi ve çalışılan kuruma göre 35.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Paramedik Maaslari 4

3- Yeni Başlayan Paramedik Maaşı Ne Kadar?

Yeni başlayan paramedik maaşları ne kadar sorusu da sıkça soruluyor. Sağlık bölümünden mezun olarak göreve yeni başlayan bir paramedik personeli, sektörel olarak farklı maaşlar almaktadır. Özel sektörde daha çok mezuniyet derecesi önemliyken, kamu sektöründe ise mezuniyet derecesine bağlı belirlenen kıdem dereceye göre maaşlar belirlenmektedir.

Yeni başlayan paramedik maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Özel sektörde yeni göreve başlayan bir paramedik sağlık personeli, yaklaşık olarak 22.500 TL ile işe başlar.
 • Kamuda ise en düşük maaşlar ortalama olarak 32.500 TL seviyesindedir.

4- Sağlık Bakanlığı Paramedik Maaşları

Paramedik maaşı, daha çok Sağlık Bakanlığı idaresindeki kamu hastaneleri için araştırılmaktadır. Ancak paramedik kadroları sadece memurlar için değil, aynı zamanda sözleşmeli personeller için de geçerlidir. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı’nın paramedik maaş listesini incelemek önemlidir.

Sağlık Bakanlığı paramedik maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sözleşmeli paramedik personeli olarak çalışan kişiler ortalama olarak 30.000 TL maaş alır.
 • Kadrolu paramedik sağlık personellerinin maaşı ise ortalama 32.500 TL – 40.000 TL arasındadır.

Paramedik Maaslari 5

Paramedik Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Paramedik maaşları 2024 listesine dair tüm bilgileri aktardık. Şimdi kısaca bu maaşların neye göre belirlendiğini inceleyelim…

Paramedik maaşını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Paramedik sağlık personeli maaşları, kamu sektörü için sırasıyla; kıdem derece, mezuniyet derecesi, deneyim süresi, eş durumu, çocuk sayısı, döner sermaye, görev yeri ve diğer faktörlere göre belirlenmektedir.
 • Özel hastanelerde paramedik olarak çalışanların maaşı ise deneyim süresi, mesleki beceriler, kurs ve sertifikalar, mezuniyet derecesi gibi kıstaslara göre belirlenmektedir.
 • Son olarak özel ve kamu sektörü için belirlenen zam oranlarının da maaşlar üzerinde ciddi etkisi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Paramedik maaşları için bu faktörler etkiliyken, son olarak bu birimin ne iş yaptığını sizler için açıklayalım.

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar?

Paramedik, acil tıp hizmetlerinde yaşam için kritik durumlarda görev alan, Hastane Öncesi Acil Bakım’ın en önemli görevlerini yerine getiren, genellikle kritik durumdaki hastalara ilk müdahaleyi yapan sağlık profesyonelleridir. Paramedik ne iş yapar sorusuna yönelik ilgili personellerin görevleri şu şekildedir:

 • Yaralanma, kaza, hayati tehlike durumlarında acil tedaviyi sağlamak,
 • Hasta taşıma tekniklerini doğru bir şekilde uygulamak,
 • Hastaları en hızlı şekilde sağlık kuruluşuna nakletmek,
 • Kritik durumlarda ilk müdahaleyi doğru tekniklerle yapmak,
 • Hastane personeline hastanın durumu hakkında bilgileri aktarmak,
 • EKG okumak,
 • Travma durumlarında stabilizasyonu sağlamak,
 • Hastayı acil tedavi hizmetlerinden önce bu tedaviye hazır hale getirmek,
 • Acil doğum olması halinde tedaviyi destekleyici roller üstlenmek.

Paramedik Maaslari 7

Sıkça Sorulan Sorular

Paramedik maaşları 2024 bilgileriyle alakalı olarak en sık sorulan soruları yanıtladık:

1- ATT ve paramedik farkı ne?

ATT ve Paramedik arasında işleyiş bakımından bir fark olmamakla birlikte temel fark, acil tıp teknisyenliği için en düşük mezuniyet şartı sağlık meslek lisesi iken paramedik olabilmek için önlisans mezuniyeti şartı bulunmaktadır.

2- Paramedik maaşları ne kadar?

Paramedik maaşı 2024 yılında gelen zamlarla birlikte özel sektör için 22.500 TL – 35.000 TL aralığına, kamu sektörü için 32.500 TL – 40.000 TL aralığına yükselmiştir.

Paramedik personel maaşları ne kadar sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşabilir, ayrıca yanıtlanmasını istediğiniz soruları gönderebilirsiniz