"Özgür habere ulaşmanın suç olmadığı günlere kavuştuğunda gazeteciler yeniden Basın Bayramı’nı kutlayabilecekler"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü'ne dair bir açıklama yayınladı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ 24.07.2021 - 22:48 24.07.2021 - 22:59

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü'ne dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Özgür bir haberciliğin yapılabilmesi için mücadelemizi yalnız 24 Temmuz’larda değil her platformda bir kez daha seslendireceğimizin bilinmesini isteriz” denildi. 

"HABERİN SUÇ OLMADIĞINI ANLATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şu şekilde:

“24 Temmuz 1908’de basın tarihimizde önemli bir gelişme yaşandı. II. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte günlük sansür görevlerini yapmak üzere gazete ve matbaalara gelen sansür görevlileri gazete sahipleri ve çalışanlar tarafından içeri alınmadılar. Böylece sansür bir dönem için de olsa kendiliğinden ilk kez basın yayın organlarında resmen kalkmış oldu. 24 Temmuz’lar 1971 yılına kadar basın bayramı olarak kutlandı.

Ancak bu tarihten sonra gazeteciler üzerinde ve gazete çalışanları için ağır baskılar başladı. Gazeteler, yayınlar, kitaplar ve çeşitli yayınlar toplatıldı. Matbaalar basıldı, kimi gazeteciler cezaevine konuldu. Sansür her gün biraz daha şiddetlendi.

Bunu dikkate alan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1971’deki Yönetim Kurulu, Basın Bayramı nitelemesini kaldırarak yerine 24 Temmuz’u Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü olarak kayıta geçti. Günümüzde de basına yönelik koşullarda ise bir değişiklik olmadığı, cezaevlerinde çok sayıda gazeteci bulunduğu, düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kalkmadığı dikkate alındığında ‘Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’ tanımını 24 Temmuz’ların alışılagelmiş bir ifadesi olarak kullanıyoruz. Ülke özgür habere ulaşmanın suç olmadığı günlere kavuştuğunda elbette gazeteciler yeniden ‘Basın Bayramı’nı kutlayabileceklerdir.

Günümüz koşullarında basın sektöründe çığ gibi büyüyen işsizliğin var olduğu, halkın habere ulaşma yollarının her gün biraz daha daraldığı,  kamuoyunun haber alma özgürlüğüne ket vurulduğu bir ortamda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak haberin suç olmadığını anlatmaya çalışmayı sürdüreceğiz. Özgür bir haberciliğin yapılabilmesi için mücadelemizi yalnız 24 Temmuz’larda değil her platformda bir kez daha seslendireceğimizin bilinmesini isteriz.

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde Türk Ulusuna önemli bir müjde geldi. Uzun ve sert görüşmelerden sonra İsmet İnönü Başkanlığındaki Lozan heyeti Türkiye’nin bağımsızlık belgesi olan ‘Lozan Antlaşması’nı imzalamıştı. Kurtuluş Savaşımızın sonucunda kazanılan Lozan Belgesi ile de Türkiye gelişmiş ülkeler arasında saygın bir yer almayı başarmıştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun 24 Temmuz’ları halkımıza armağan eden vatansever siyasetçilerimize ve basın topluluğumuzun ustalarına şükran borçlarını bir kez daha ifade etmek isteriz. Parlamenter demokrasinin ve basın özgürlüğünün yeşereceği mutlu bir Türkiye için saygıyla.”

BASIN BAYRAMI NEDİR?

24 Temmuz 1908 yılında ilan edilen İkinci Meşruiyet ile Osmanlı Devleti'nin son döneminde gazetelerin sansür memurlarının kontrolünden geçtikten sonra yayımlanması uygulamasına son verilmişti. "Sansürün kaldırılması" olarak kabul edilen bu gelişme, 1946 yılında Türkiye Basın Cemiyeti'nin bu günü bir basın günü olarak kabul etmesinden bu yana "Basın Bayramı" olarak kutlanıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@