İzmir’de yaşayan ve 5 yaşındaki çocuğuna tecavüz ettiği adli tıp raporlarıyla kanıtlanan eski AKP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt, tutuksuz yargılandığı davada beraat etti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre İzmir’de yaşaya eski AKP Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt'ın öz çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu adli tıp raporlarıyla kanıtlanmıştı. Geçen sene şahıs hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve Selçuk Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

Savcılık mütalaasında, sanık Refik Yakıt'ın olay tarihi itibarıyla 5 yaşında olan oğlunu boşanma aşamasında olduğu eşi N.Y'den görüşme günü olduğu için alarak evine götürdüğü ve evde oyun oynama bahanesiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçunu işlemiş olduğu iddia, müşteki beyanı, mağdur beyanları, tanık anlatımları, adli raporlar, ATK raporları, diğer uzman raporları, CD'ler, nüfus kayıtları ve tüm dosya kapsamından anlaşılmış olmakla, sanığın eylemine uyan suçlardan cezalandırılması istendi.

İzmir'in merkezinde öğretmenevi kalmadı! Eğitim İş: İtibarsızlaştırma hamlesi! İzmir'in merkezinde öğretmenevi kalmadı! Eğitim İş: İtibarsızlaştırma hamlesi!

istismar-14

Mütalaada ayrıca, sanığın işlemiş olduğu suçun vasıf ve mahiyeti, katalog suçlar arasında yer alması, toplumda infial yaratan suçlar arasında yer alması, somut olgu ve delillerin mevcut olması, pedofili suçlarıyla mücadele gayesi gibi hususlar hep birlikte değerlendirilerek sanığın hükümle birlikte tutuklanmasına; ayrıca daha önceki çocuğun cinsel istismarına yönelik olaylara dair sanık hakkında daha önceden Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilmiş olan soruşturma dosyasına ilişkin KYOK kararının kaldırılması için Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirimde bulunulmasına karar verilmesi istendi.  

Ancak hakim tüm bu delillere karşın Refik Yakıt'ın beraatine karar verdi.

MAHKEME TÜM DELİLLERİ YOK SAYDI

Mahkemenin beraat kararını değerlendiren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatı Barış Özbay,"Mahkeme, bu kadar delil, anlatım, bilimsel, teknik ve hastane görüşü olmasına rağmen tüm bu hukuki bilimsel gerçeklikleri, delilleri yok saydı" dedi.