Aydın-Denizli Otoyolu inşaatında çalışan işçiler, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem başlattı. Firma, 51 emekçinin işine son verirken, işçiler hak arayışına bugün de devam etti.

Nazilli Havadis’ten Günay Pabuşçu’nun haberine göre, çalışmaların sürdüğü otoyolun Kuyucak-Aydın etabında, taşeron işçiler ile yüklenici otoyol firması arasında çıkan maaş krizi devam ediyor.

51 EMEKÇİ İŞTEN ATILDI

20 Mayıs Pazartesi günü maaşları ödenmediği gerekçesiyle firma binası önünde eylem yapan 51 işçi, 46 kodu olarak bilinen ‘işçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak’ maddesinden işten çıkarıldı.

Aydın Denizli Otoyolunda Sıcak Dakikalar...i̇şçilerinin Eylemi 24 Saattir Sürüyor-1

İşçilerin, ücretlerinin ödenmesi ve işten çıkarılma kodlarının değiştirilmesi talebi üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. İşçiler, dün çalışmaların sürdüğü Yenipazar ilçesindeki viyadük inşaatına çıkarak eylemlerine devam etti.

“YA PARAMIZI VERECEKLER YA DA KEFENLE EVE GÖTÜRECEKLER”

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı olayda gazetecilere konuşan işçiler, “Ya burada paramızı verecekler, ya da bizi kefenle eve götürecekler. Başka çaresi yok. Ben gidip de çocuğumun karşısında boynumu bükemem.” sözleriyle isyan etti.  İşçilerin eylemi 24. saati aşarken, yetkililerin sessizliği devam ediyor.

KOD 46 NEDİR?

Kod 46, İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması anlamını taşıyor.

46 kodunda kusur söz konusu olduğu için bu kodla çıkış verilen işçiye işveren tazminat ödemek zorunda değil.