Mozambik'in Cabo Delgado'daki Quissanga bölgesinin yerel polis şefi Bernardino Rafael, The Times'a verdiği demeçte köylülere, El-Şebab olarak bilinen cihatçı savaşçıların ölüm oranlarına vahşi hayvanların katkıda bulunduğunu söyledi.

Rafael, "Bazıları güçlerimizin kurşunlarıyla vurularak öldü, diğerleri ise yılan, bufalo, aslan ve hatta timsah gibi hayvanların saldırılarıyla öldü" dedi.

Son zamanlarda Quissanga bölgesinde 16 cihatçı öldürüldü. Bu kişilerin kaçının vahşi hayvanların saldırısı sonucu öldüğü ise bilinmiyor.

Öte yandan IŞİD militanları, kaçak avlanma ve insan müdahalesine rağmen hala büyük bir fil, aslan ve leopar popülasyonuna sahip olan bölgenin ormanlarını saklanmak için kullanıyor.

El-Şebab içinde bir grup 2015 yılında IŞİD'e biat etmişti.

DSÖ açıkladı: Afrika, dünyanın en fazla intihar oranına sahip kıtası DSÖ açıkladı: Afrika, dünyanın en fazla intihar oranına sahip kıtası

İslami aşırılık yanlısı El-Şebab, ülkenin en fakir bölgelerinden biri olan Cabo Delgado'da, "zayıf yönetim, sosyo-ekonomik sorunlar ve ulusal hükümetin etnik ve dini marjinalleşmesinden yararlanarak ayrılıkçı bir rejim yaratma girişiminde" savaşıyor.