Haber: Ümit İşbakan

Perşembe ve Ulubey ilçelerinde maden sahaları için başlatılan ÇED süreci nedeniyle Ordu Çevre Derneği halk toplantılarına devam ediyor. Perşembe ilçesinde Soğukpınar Mahallesinde yapılan ikinci toplantıda dava açma süreci hazırlıkları başlatıldı. Soğukpınar köylülerinin maden istemediklerini duyurdukları birinci toplantıda çevre köylerden de katılımın olduğu yeni bir toplantı kararı alınmıştı. Soğukpınar ve Şenyurt mahalleleri ve çevresinde altın, gümüş, bakır, çinko maden işletmeciliğine karşı Soğukpınar Karavaiz Cami bahçesinde Cumartesi günü yeniden yapılan toplantıya çevre köylerden, Perşembe merkezden katılım oldu. Toplantıya birinciye göre daha kalabalık katılımın olduğu dikkat çekti.

Esenyurt'ta sokakta birbirlerine ateş eden iki şüpheli yakalandı Esenyurt'ta sokakta birbirlerine ateş eden iki şüpheli yakalandı

 Toplantıda Ordu Çevre Derneği yöneticileri, maden için Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü İnternet sitesinde yayımlanan ÇED başvuru projesi hakkında bilgi verdi. Hukuksal süreç hakkında da verilen bilgilerden sonra köylüler söz alarak madeni istemelerini, tarım alanlarına ve ormanlarına sahip çıkacaklarını söylediler.

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu üyeleri Cumartesi günü ikinci toplantılarını Ulubey ilçesinde Yeni Sayaca Mahallesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Bentonit madeni için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararının bozulması için açılan davadan sonra gelişmeler hakkında köylülere bilgi verildi. Süreç içinde karşılaşılabilecek durumlar karşısında yapılması gerekenler konuşuldu. Köylüler kendi aralarında iletişim ağı kurarak topraklarına sahip çıkacaklarını vurguladılar.