Muğla'da üreticiye ücretsiz hayvan yemi Muğla'da üreticiye ücretsiz hayvan yemi

Türkiye'nin ilk kamplı film festivali olan Çalı Köy Filmleri Festivali, Nilüfer’de başlıyor. 29-30-31 Temmuz’da Çalı’da düzenlenecek festivalde film gösterimleri, yönetmen söyleşileri ve atölyeler düzenlenecek.

Nilüfer Belediyesi ile Çalı Çevre ve Kültür Derneği’nin (ÇEKÜDER) ilkini 2016 yılında düzenlediği ve giderek daha geniş bir kesim tarafından takip edilen Çalı Köy Filmleri Festivali, bir kez daha sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 6. kez Çalı Futbol Sahası’nda düzenlenecek olan Çalı Köy Filmleri Festivali 29-30 ve 31 Temmuz’da sinemaya ilgi duyanları buluşturacak. Meraklılarına açık havada, doğanın kalbinde film izleme imkânı sunan festivalde, kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri, yönetmen söyleşileri, atölye çalışmaları ve konserler düzenlenecek.

İsteyenlerin kamp da yapabileceği Çalı Köy Filmleri Festivali’nin açılışı, 29 Temmuz Cuma akşamı saat 19.00’da ‘Film Müzikleri’ konseriyle olacak. Açılış konuşmalarının ardından da Reis Çelik’in ‘Ölü Ekmeği’ isimli filmi gösterime sunulacak. Film gösteriminin ardından da Reis Çelik’in katılımıyla söyleşi gerçekleştirilecek.

EZEL AKAY, EMRE KAYİŞ, FERİT KARAHAN DA FESTİVALDE

Açılış gecesinin ikinci filmi de Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” isimli filmi olacak. 30 Temmuz Cumartesi günü festival yoga etkinliğe ile başlayacak.  Ardından Gizem Gençler, ‘Kamera Obscura Yapımı’ konulu atölye düzenleyecek. İkinci günde, Kısa Film Yarışması’ndan seçkiler de izleyici ile buluşacak. Bu kapsamda Ege Karakurt’un ‘Düdük’, Utku Çırak’ın ‘Gaz’, Enis Manaz’ın  ‘Abella’nın Yolculuğu’, Murat Yüksel’in ‘Jeotermal Yetti Gari’ isimli filmleri izlenime sunulacak. Aynı gün saat 17.45’te yönetmen Ezel Akay ‘Bir Film Yapmak’ konulu söyleşi gerçekleştirecek. Yönetmen Ferit Karahan, ‘Okul Traşı’ isimli filminin gösterimi sonrasında da Senarist Gülistan Acet ile birlikte söyleşi düzenlenecek. Gecenin son filmi Panah Panahi ‘nin ‘Hit The Road’ (Yola Devam) isimli filmi olacak. Gece DJ Kozmonotosman‘ın performansı ile renklenecek.

Festivalin üçüncü gününde de etkinlikler, yoga ile başlayacak, ardından da yine Gizem Gençler ‘3 Boyutlu Yapılar’ konulu atölye düzenleyecek. Ali Gençoğlu ve Mert Arık’ın katılımıyla ‘Bataklı Damın Kızı Aysel'den Günümüze Köy Filmleri' başlıklı söyleşinin ardından yine Kısa Film Yarışması’ndan seçkiler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Bu kapsamda Mehmet Köprü’nün ‘Goca Yörüğün Tohumları’,  Deniz Telek’in ‘Anuş’, Cemalettin Baş’ın ‘Düğün Fotoğrafı’, Nursel Doğan’ın ‘Huşbe’, Evrim İnci’nin ‘Bulak’, Şeyma Kavak Gökçek ile Orhan Umut Gökçek’in ‘Son’ isimli filmi ile Ali Rıza Erdemir’in ‘Vesikalık’ isimli filmleri gösterime sunulacak. Festivalde, yönetmen Levent Çelik, ‘Ali’nin Tabiatı’ isimli filminin gösterimi sonrasında katılımcılarla söyleşi gerçekleştirecek. Festival’in üçüncü gecesinde Çalı Köy Filmleri Kısa Film Yarışması Ödül Töreni   düzenlenecek ardından Denden konseri ile kapanış yapılacak.

Çalı’daki festival alanında ücretsiz olarak kamp yapmak isteyenler https://www.califilmfest.com/ linkinden hem kayıt yaptırabilir hem de bilgi alabilir.