AKP iktidarının baskıları sonucunda kurucusu olduğu AKUT'tan atıldığını belirten Nasuh Mahruki, X hesabından Beşiktaş Belediye Başkanlığı için aday adaylığını ilan etti. Dünyaca ünlü bir sporcu olan Mahruki, CHP'den 2019 yerel seçimleri için Kadıköy Belediye Başkanlığı teklifi geldiğini fakat doğma büyüme Beşiktaşlı olması üzerine reddettiğini belirtti. CHP'nin Beşiktaş Belediye Başkanı olmak isteyen Mahruki, ilçeyi rantçlığa karşı koruyacağını ve liyakate önem vericeğini belirtti.

"İLKESİZ SİYASETLE, RANT VE ÇIKARLA ZEHİRLENMEMİŞ TEMİZ YÜZLER"

Mahruki, paylaştığı videonun altına da eklediği açıklamada Cumhuriyet ve demokrasinin tehlike altında olduğunu belirtti. Siyasete atılmasının en önemli gerekçesi olarak bu durumu belirten Mahruki, "Türkiye siyasetinin, ilkesiz siyasetle kirlenmemiş, rant ve çıkar hesabıyla zehirlenmemiş, temiz, yeni yüzlere, nitelikli, ehliyetli ve liyakatli insanlara çok ihtiyaç duyduğu bu çok önemli yerel seçimlerde sorumluluk almak, değişime katkı sunmak ve geleceğin Beşiktaş’ını sizlerle birlikte yaratabilmek için, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Beşiktaş Belediye Başkan aday adaylığı için bugün, 27 Kasım 2023, Pazartesi günü başvurumu yaptım" ifadelerini kullandı.

EVEREST'E ÇIKAN İLK TÜRK! NASUH MAHRUKİ KİMDİR?

Ali Nasuh Mahruki, 21 Mayıs 1968 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen dağcı, yazar ve fotoğrafçı; iki yüz yıldan beri İstanbul’da yaşayan Mahruki ailesinden geliyor. Osmanlı döneminde Sultan II. Mahmud’a hizmet etmiş Nasuhzade şehit Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın 6. kuşak torunu ve babası Cem Mahruki, Türkiye’nin önemli koleksiyoncularından biri olup Türk Nümismatik Derneği Başkanlığı yaptı.

Şişli Terakki Lisesi'nin ardından 1992'de Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Dağcılık sporuyla 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu'nda tanıştı. Üç yıl boyunca topluluğun başkanlığını yaptı. Dağcılık dışında mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, motor sporları, bisiklet ve yelken sporlarıyla da ilgileniyor.

1992-1994 yılları arasında eskiden Sovyetler Birliği'nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak Kar Leoparı unvanını alan Mahruki, 1995 yılında Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. ve en genç sporcu oldu. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi. En önemlileri, oksijen desteksiz olarak gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarıdır. 2010 yılında bir kez daha Everest Dağı'na tırmandı.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersleri vermiş olup ayrıca liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenliyor. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı ve televizyon kanallarında belgesel programları hazırladı.