AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Metin Cihan hakkında sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan ve ailesi tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Metin Cihan’a ‘Hakaret’ ve ‘İftira’ suçlamalarından dava açılması talep edildi.

Şikayet üzerine İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Suç duyurusunda geminin Burak Erdoğan’a ait olmadığına dair bir yalanlama olmaması da dikkati çekti.

GAZZE BOMBALANIRKEN İSRAİL’E GİDEN “GEMİCİĞİ” ORTAYA ÇIKARMIŞTI 

Gazeteci Metin Cihan sosyal medya paylaşımında Erdoğan’ın 17 Ekim’de hastane bombaladığı için İsrail’i kınadığı sırada oğlu Burak Erdoğan’ın şirketine ait geminin İsrail limanında yükleme yaptığını belgelemişti.

Cihan, şu ifadeleri kullanmıştı:

‘ERDOĞAN İSRAİL’İ KINARKEN, OĞLUNUN GEMİSİ YÜKÜNÜ ALMIŞTI’ 

“Özetle, cumhurbaşkanı erdoğan 17 ekim’de hastane bombaladığı için israil’i kınarken, oğlu burak erdoğan’ın şirketi israil limanında yükleme yapıyordu. 28 ekim’de yine israil’e laflar dizip insanları mitinge çağırırken, oğlunun gemisi yükünü almış, cebelitarık boğazını geçiyordu.”

‘TERÖR DEVLETİ DİYENLERİN İSRAİL İLE TİCARETİNİ SÜRDÜRMESİ NORMAL Mİ?’ 

Daha önce AKP’liler, BBP’liler ve HÜDA-PAR’lılar ile bağlantılı gemileri ortaya çıkaran Metin Cihan ise suç duyurusu üzerine, “İsrail’e terör devleti diyenler? bebek katili diyenler? Cumhurbaşkanının oğlunun israil ile ticaretini sürdürmesi normal mi? Milyon dolarlık ticarete ses çıkarmayıp Starbucks’ta kahve içene saldırmak, Burger King işçisini bıçaklamak nasıl bir seviye?” diye sordu

YENİDEN  PAYLAŞTI

Bunun üzerine Cihan bir paylaşım zinciri yaparak edindiği belgeleri tekrar paylaştı ve bunların “herkesin ulaşabileceği açık belgeler” olduğunu söyledi.

Cihan, İsrail’de sevkiyat yapan geminin “Halit Yıldırım” isimli gemi olduğunu ve bu geminin de nikah şahitliğini Erdoğan’nın yaptığı Mert Çetinka’ya ait Manta Denizcilik şirketine ait olduğunu belirtti. Çetinkaya ile Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın ortak şirketleri MB Denizcilik’in ise Manta Denizcilik ile aynı adrese kayıtlı olduklarını aktardı.

Cihan, iki şirketin resmi web adreslerinin de aynı olduğunu paylaştığı bir belgeyle aktardı