NASA’dan uyarı: Uzay yarışı yeniden başlayabilir

NASA yöneticisi Bill Nelson, Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmasının uzay yarışı başlatabileceği uyarısında bulundu.

BİLİM & UZAY 05.06.2021 - 09:03 05.06.2021 - 09:03

NASA yöneticisi Bill Nelson, Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmasının uzay yarışı başlatabileceği uyarısında bulundu.

NASA yöneticisi Nelson, CNN’e yaptığı açıklamada, “Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmesinin iyi olmayacağı”nı söyledi. ABD'nin 45 yıldan uzun süredir uzayda Rusya ile iş birliği yaptığını ve bu iş birliğini yürütmek istediğini belirten Nelson, Rusya'nın Çin ile derin uzay araştırmaları konusunda iş birliğine istekli olduğunu ve Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmesinin ABD, Rusya ve Çin arasında ''uzay yarışı'' başlatabileceği endişesini ifade etti.

“UZAYIN TARAFSIZLIĞI ÖNEMLİ”

Nelson, uzay araştırmalarında Rusya ile güçlü bir iş birliğini sürdürmenin uzayın tarafsız bölge olarak kalması açısından önemli olduğuna dikkati çekti. Rusya, 2025 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmeyi ve kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor. Çin’in de uzayda bir istasyon kurmak için çalışmaları devam ediyor.

NASA, 2011 yılında kabul edilen “Wolf Amendment” adlı yasa gereği FBI ya da ABD Kongresi’nin onayı olmadan Çin ile uzay konusunda iş birliği yapamıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST