AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy Mahallesi’nde gerçekleştirmek istediği kentsel dönüşüm projesi geçen ay yargıya takılmıştı. Mahkeme, imar planını hukuka uygun bulmadı ve iptaline karar verdi.

Mahalle, 22 Ağustos’ta resmen abluka altına alındı. Sabah 05.00’te polis baskınları yapılan bölgeye, TOMA, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Mahalleyi abluka altına alan ekipler, girişleri engellendi. Ardından, yurttaşların evleri imza vermemelerine karşın polis eşliğinde yıkıldı. Yıkımlar sırasında polisin de sert müdahalesiyle birlikte birçok yurttaş gözaltına alındı. Dün de evlerinden zorla çıkarılan yurttaşlar mahkemenin iptal kararına karşın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişilkiği Bakanı Murat Kurum’un ‘temel atma törenini’ uzaktan izledi. Törene mahalleden kimse katılmadı.

Haksızlıklarla birlikte evlerinden edilen yurttaşların öfkesi sürüyor. Sabaha karşı yapılan polis baskınıyla evinden edilen bir yurttaş, “Bizi zorla attılar, üç gün sokakta kaldım. Beni bu şekilde nasıl tahliye edersin? Eşyalarımızı da depoya kaldırdılar. Televizyonumu ekranı kırık bir şekilde aldım” dedi.

'AKP BİZE KENDİNİ FARKLI GÖSTERİYOR, FARK ETMEMİŞİZ'

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre Beykoz Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Emre Genç bölgede yurttaşları dinledi. Yaşananlara tepki gösteren yurttaşlar, “Bu şekilde olmamalıydı. Bizi polisle karşı karşıya getirdiniz, düşman ilan ettiniz. Görüşmeye geldik, muhattap almadınız. AKP bize kendini farklı gösteriyor, biz fark etmemişiz” dedi. Projede çıkan borçların belli olmadığını söyleyen bir yurttaşa Genç, “Kura sonucunda çekilen evlerin fiyatları 2 haftaya belli olacak. O zaman öğrenirsiniz” diye cevap verdi. 

BELEDİYE ÇALIŞANLARI GETİRİLDİ

Bölgedeki yurttaşların katılım göstermediği program için belediye çalışanlarının görevlendirildiği iddia edildi. Beykoz Belediyesi’ne ait personel servisleri, bölgede insanları indirdi.