HABER: DUYGU KIT

Munzur Arama Kurtarma Derneği, 6 Şubat günü AFAD Tunceli koordinasyonunda, MEB AKUB ve Munzur Üniversitesi AYAY öğrencileri ile birlikte görevlendirildikleri il olan Adıyaman'a ulaşarak arama kurtarma çalışmalarına başladı ve bu çalışmalar boyunca 171 kişiyi enkazdan tahliye ettiler. Arama kurtarma çalışmalarına ve başlatılan destek kampanyasına dair Munzur Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mehmet Bidav ile görüştük. Arama kurtarma çalışmalarında ekipman eksikliğinin telafi edilmez kayıplara yol açtığını paylaşan Bidav, ekipman desteği için bağış kampanyası başlattıklarını ve Dersim için acil bir müdahale ve eylem planı için ildeki yetkili kurum ve STK'lar ile görüşmeye başladıklarını iletti.

Munzur Arama Kurtarma Derneği'nin ekipman desteği için paylaştığı metin şöyle:

"6 Şubat sabahı gerçekleşen depremde yakınlarını kaybeden bütün halkımıza baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bizler Munzur Arama Kurtarma olarak depremin gerçekleştiği sabah il koordinasyon kurulunun çağrısıyla toplanıp, Adıyaman’a doğru yola çıktık. Çeşitli aksaklıklar, yıkılan yollar ve hava muhalefetine rağmen şehire ulaşan ilk ekip bizdik. Orada sizlerin de takip ettiği gibi korkunç bir tabloyla ve felaketle karşılaştık. Bizler gönüllülerden oluşan ve şehrimizin çok çeşitli afetsellikler taşıması sebebiyle birçok alanda eğitim almış bir toplamız. Adıyaman’a da AFAD Tunceli koordinasyonunda intikal etmiş olup, bütün faaliyetlerimizi, aynı zamanda hocalarımız olan AFAD grubu ile birlikte yürütmüş bulunmaktayız.

Deprem sahasında daha ilk dakikalarda teknik malzemenin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu anladık. Bir kırıcı, delici, jeneratörün nasıl devasa bir probleme dönüştüğünü kendi gözlerimizle deneyimledik. İnsan gücü olarak çok güçlü bir sivil toplum kurumu olmamıza rağmen teknik teçhizat açısından durumumuz içler acısıydı.

Kayseri Kocasinan'dan 'sağlıklı' hizmet Kayseri Kocasinan'dan 'sağlıklı' hizmet

İlimiz gerek Ovacık Fayı ve gerekse Karlıova, Yedisu Fayı üzerinden tamamlanan Doğu Anadolu Fay Hattı dolayısıyla çok ciddi deprem riski taşımaktadır. Bizler bir kez daha teknik malzemeden kaynaklı bir çaresizlik yaşamamak için ihtiyaçlarımızın teminine dair bir destekleme çağrısı yapıyoruz. Depremler gerçekleştikten sonra herkes çaresizlik içinde nasıl yardımcı olacağını düşünür. Biz ise bunun için o günü beklemenin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun kalbi Dersim’de atan herkesi MUDAK’ı sahiplenmeye çağırıyoruz. MUDAK’ı önce şehrimize, sonra sırayla ülkeye ve dünyaya yardıma koşacak bir seviyeye getirmek hepimizin boynunun borcudur."

MUNZUR DOĞA SPORLARI VE ARAMA KURTARMA DERNEĞİ

Türkiye İş Bankası Tunceli Şubesi

Hesap No: 9600-0807629

IBAN NO TRY: TR64 0006 4000 0019 6000 8076 29

IBAN Dolar: TR67 0006 4000 0029 6003 4981 56

IBAN Euro: TR70 0006 4000 0029 6003 4084 74