Muğla’da yangınların tamamen kontrol altına alınmasının ardından tahribatı görmek için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, helikopterle incelemeler yaptı.

Muğla’da yangınların tamamen kontrol altına alınmasının ardından tahribatı görmek için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, helikopterle incelemeler yaptı.

66 BİN HEKTAR ORMANLIK ALAN KÜL OLDU

15 gün boyunca şehrin çeşitli ilçelerinde devam eden yangınlar nedeniyle yaklaşık 66 bin hektar ormanlık alan kül oldu. Bu nedenle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, ormanlarda meydana gelen tahribatı görmek ve yangın alanlarında incelemelerde bulunmak için havadan gözlem yaptı.

HAVADAN İNCELEMELERDE BULUNDU

WWF- Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen yangın söndürme helikopterinin söndürme görevini tamamlamasının ardından Başkan Gürün, Bodrum, Milas, Kavaklıdere, Menteşe, Marmaris ve Köyceğiz İlçelerinde havadan incelemelerde bulundu. 

"YEŞİLLE SİYAHIN MÜCADELESİ GİBİ..."

Yaptığı incelemelerinde ardından konuşan Başkan Gürün, şu bilgileri paylaştı:

Gözden kaçırmayın

İzmir'de bazı ormanlara bölgelere girişler yasaklandı İzmir'de bazı ormanlara bölgelere girişler yasaklandı

“29 Temmuz’da başlayıp 12 Ağustos’ta kontrol altına alınan orman yangınları bizden çok şey aldı. Havadan inceleme fırsatı bulduğum yangınların coğrafyamızda bıraktığı iz, yeşille siyahın mücadelesi gibi ormanlarımızı savaş alanına çevirmiş."

"ORMANLARIMIZI YENİDEN UMUTLA YEŞERTEBİLİRİZ"

"Yüzde 68 orman varlığına sahip şehrimiz bu zenginliğinin yüzde 8’ini kaybetti. Zamanı geri alamayız ama ormanlarımızı yeniden umutla yeşertebiliriz."

"KATKI SUNAN HERKESE TEŞEKKÜRLER"

“Yangın söndürmede aktif rol alan helikopterimiz görevini tamamladı. Bu hava aracının Muğla’ya getirilmesinde büyük rolü olan WWF- Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve katkı sunan diğer herkese tek tek teşekkür ediyorum."