Gözden kaçırmayın

Cenk Dost Verdi: Asıl sertlik benim kapımın kırılması, sahnenin elektriğini kesmek! Cenk Dost Verdi: Asıl sertlik benim kapımın kırılması, sahnenin elektriğini kesmek!

Moda Sahnesi ilk kez Türkçe bir metni tiyatro sahnesine taşıyor ve Derviş Aydın Akkoç’un yazdığı “Eşkal”i sahnelemeye hazırlanıyor. Kemal Aydoğan'ın yönettiği oyunun sahne tasarımı Bengi Günay, ışık tasarımı İrfan Varlı’ya ait. Oyunda, Sedat Küçükay ve Cenk Dost Verdi rol alıyor.

Afişinde, "Eylemci: Çobanlar çağı ebediyen kapanacak beyefendi… Zenginleri yiyeceğiz.” cümlesi ile tanıtılan oyun, 6 Mayıs günü prömiyer yapacak. Oyunda, devrimci bir eylemci ile kaçırılmış bir iş insanının yüzleşmesi anlatılıyor. 

“HAYATTA KALMAK İÇİN ESTETİK BİR DUYUŞ GEREKİR"

Oyunun tanıtım metni ise şöyle: “Her karşılaşma değilse de kimi karşılaşmalar müstesnadır. Geçmiş ve geleceğin iç içe geçtiği, şimdiki zamanın sessizce kenara çekildiği bir karşılaşmanın oyunu Eşkâl: bir yanda egemen konumda olduğunu iddia eden bir özne, diğer yanda bu konumu parçalamak, dönüştürmek isteyen bir başka özne… Şafak söktüğünde kendi yazgılarına adımlayacak olan bu iki kişinin bir gecelik karşılaşmaları tahripkâr yüklerin, gerilimi yüksek söz ve edimlerin açığa çıkmasına vesile olur: Kazananın da kaybedenin de henüz kesinleşmediği kadim bir mücadele, çözümünü bulamamış bin yıllık bir çatışma; sözün, aksiyonun ve düşüncenin kılıçlarını çektiği bir düello… Ve bu düelloda uzlaşma noktaları olmayan, iyilik ve kötülük, doğruluk ve yanlışlık, haklılık ve meşruiyet arasındaki sınırların eridiği iki ayrı dünya, iki ayrı dil ve söylem alanı… Bu dünyalar arasındaki çatlaklarda efendi ve köle diyalektiğinin başlıca araçlarından olan “dil” dışında bir zemin yoktur. Fakat bu kaygan ve tuzaklarla dolu zeminde karşılıklı anlaşma imkânsızdır. Bedenlerin, jestlerin, susma ve konuşma hamlelerinin oluşturduğu diller arasında uçurumlar vardır. Dil artık iletişimin, aktarımın değil, tarihsel bir savaşın sahasıdır… Savuşturmaların, provokasyonların, geri çekilmelerin, hücum ve saldırıların, ani manevraların, hilelerin kullanıldığı bu sahada hayatta kalmak için sadece politik değil, estetik bir duyuş da gereklidir: “Kimin ağzısın sen, devrimin, eylemin, tarihin?”

Detaylı bilgi ve bilet almak için: https://www.modasahnesi.com/eskal