31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel arasında yapılan görüşmeden “siyasette yumuşama dönemi” kararı çıktı.

Siyasette yumuşama dönemi tartışmaları kapsamında da başta iş insanı Osman Kavala olmak üzere Gezi sanıklarının tahliye olabileceği sinyalleri gelmeye başladı. İktidara yakın gazeteci Abdulkadir Selvi’nin Gezi sanıklarının yeniden yargılanmasına yol açabilecek ihtimalleri yazmasının ardından bu kez de eski AKP milletvekili Mehmet Metiner’den benzer bir çıkış geldi.

Mehmet Metiner, “Osman Kavala, Demirtaş ve Gezi davası sanıkları siyasi nedenlerle içeri atılmışsa bu çok büyük zulüm ve haksızlıktır” dedi.

‘YENİDEN YARGILANMA TALEBİ MEŞRU TALEPTİR’

Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner’in yazısı özetle şöyle:

“Ortada onların suçlu olduğunu gösteren hukuki deliller var olduğu için hüküm giymişlerse yargısal bir sürece siyaseten müdahale edilmesini talep etmek hukukun katlidir. ‘Yeniden yargılanma’ talebi, hukuki meşru bir taleptir. Bunu gerektiren koşullar varsa ve istenen şartlar yerine getirilmişse bu kanuni hakkın kullanılmasına siyasi anlam yüklemek yanlıştır.

Yargısal-hukuki bir işlem sürecinde varsa bir yanlışlık elbette düzeltilir. Bu hukukun gereğidir ve adaletin tesisi için şarttır.

Suçlu bile olsalar ülke için, demokrasimiz için, siyasetin normalleşmesi için, Avrupa ile ilişkilerimizin düzelmesi için, ekonomimizin güçlenmesi için bırakılmaları gerek!” şeklindeki bir anlayış, gerçekten ibretlik bir anlayıştır. Kim ki bu anlayış üzere kelam ediyor ve kalem kuşanıyorsa bilesiniz ki onlar bilerek veya bilmeyerek başlayan bu olumlu sürece zarar veriyorlar ve ülkemize de yargının siyasetin emrinde olduğu bir ülke olduğu algısı üzerinden kötülük ediyorlar.”