Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi, piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 19'a çekildi.Merkez Bankası, beklenen faiz kararını aç...

EKONOMİ 18.03.2021 - 14:29 18.03.2021 - 14:29 Dokuz8 Haber

Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi, piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 19'a çekildi.

Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. Politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 19'a çekti. Karar sonrası dolar 7,35 seviyesine indi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yüzde 17 olan politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19 seviyesine çekti. Piyasalarda ağırlıklı beklenti 100 baz puan artırım olacağı yönündeydi.

EURO DÜŞTÜ

Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık faiz artırım kararının ardıdan döviz piyasalarında aşağı yönlü hareket hız kazandı. Karar öncesinde 7,46-7,47 düzeyinde seyreden dolar/TL, ilk tepki olarak 7,30 seviyelerine geriledi. Benzer performansı kaydeden euro/TL de 8,92'den 8,77'lere çekildi.TCMB'den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır. Yukarı yönlü riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verilmiştir."

DOLAR/TL 2 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Öte yandan, TCMB'nin faiz kararının ardından Dolar/TL, 7,4760 seviyelerinden hızla gerileyerek 7,3280 ile 2 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@