TÜİK temmuz ayında gerçekleşecek zam oranını da belirleyecek mayıs ayı enflasyonunu açıklandı. Enflasyon aylık bazda yüzde 73,50 oranında artarken, emeklinin beş aylık enflasyon farkı da yüzde 35,64 olarak hesaplandı.

TÜİK verilerine göre, tüketici enflasyonu 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64 oranında arttı.

Bu verilerle, emeklinin beş aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Uzmanlara göre haziran ayında enflasyon hiç artmasa bile, emekli maaşları temmuz ayında yüzde 35,64 zamlanacak.

SSK VE BAĞ-KURLU NASIL ETKİLENECEK?

SSK ve Bağ-Kur'dan emekli maaşı alanlar da, 2022 yılının ilk altı ayındaki enflasyon baz alarak zam görecek.

MEMURLARDA SON DURUM NE?

Memur maşları ise hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme zam oranında belirlenen oran kadar artacak. Memur ve memur emeklisinin ise yüzde 5’lik ocak ayı toplu sözleşme zammına yüzde 2.5’lik ilave yapılmış böylece toplam zam yüzde 30.95’e çıkmıştı.

TEMMUZDA BAYRAM İKRAMİYESİ DE VAR

Düzce'de sele kapılan kepçe operatörü 15 saattir kayıp Düzce'de sele kapılan kepçe operatörü 15 saattir kayıp

Kurban Bayramı 9 Temmuz'da başlıyor. Temmuzda zamla birlikte Kurban Bayramı ikramiyesi de yatacak. Edinilen bilgilere göre bayram ikramiyesinin 4-8 Temmuz tarihlerinde emeklilerin hesabına geçeceği düşünülüyor.