AKP’li Mehmet MetinerYeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı yazısında yerel seçimde yenilgi yaşayan AKP’de değişim olması gerektiğine dikkat çekti. “Adeta yeni bir AK Parti olsun isteniyor” diyen Metiner, partide ve kabinede yapılacak değişimlerin yetmeyeceğini söyledi. Metiner, “Külliye bürokrasisinin kurullardan tutunuz da danışmanlara varıncaya değin köklü bir biçimde yeniden gözden geçirilmesi şart” dedi.

Üç alandaki değişimin önemine dikkat çeken Metiner, “partideki değişim” için “Genel Merkez değişiminin kongrede belirlenecek MKYK’dan sonra yapılması daha isabetli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Metiner, “Külliye’de değişim” konusunda ise “Külliye bürokrasisinin kurullardan tutunuz da danışmanlara varıncaya değin köklü bir biçimde yeniden gözden geçirilmesi şart. Çünkü orası da Cumhurbaşkanımızın temsil makamıdır. Partideki temsil Külliye’deki temsille doğru orantılı olmazsa siyaseten beklenen sonuç elde edilemez” dedi.

‘ATANMIŞ İSİMLER SEÇİLMİŞLERE AYAR ÇEKEMEZ’

Külliye’deki atanmış isimlerin kendilerini seçilmişlerin üstünde görüp siyasete ve siyasetçilere ayar çekmeye kalkışma yetkisine sahip olmadıklarını söyleyen Metiner, şunları söyledi:

“Bu sınırın ortadan kalkması her anlamda büyük bir sorun doğurur. Kimin bürokrat kimin siyasetçi olup olmadığının bilinmesi ve görev alanlarının birbirine karışmaması siyaset ve devlet ciddiyeti açısından da korunması gereken önemli bir çerçevedir.

Parti ile devletin özdeşleşmesi nasıl sorunlu ise atanmış birinin Cumhurbaşkanından aldığı yetkiyle kendini siyasetin veya siyasetçilerin üstünde görmesi de bir o kadar sorunludur.

Bir kurulda görevli birinin kurul başkanı olan Cumhurbaşkanının yardımcısı olması hasebiyle kendini siyaseten Cumhurbaşkanı Yardımcısı gibi görüp herkesin üstündeymiş gibi kibirle davranması, hem demokratik siyasetin temsili bakımından çok büyük sorun oluşturuyor hem de Cumhurbaşkanlığını temsilde çok başlılık oluşturuyor. Herkesin rolünün yeniden belirlenmesinde bu yüzden çok büyük yarar vardır.”

‘KABİNE DE DEĞİŞMELİ’

“Kabinede değişim” için ise Metiner, şu ifadeleri aktardı:

“Buradaki değişim anlayışı partideki ve külliyedeki değişim anlayışıyla paralellik arz ettiğinde büyük bir anlam oluşturur elbette.

Seçim kazanamamış, başarısız olmuş, kibirleriyle AK Parti’ye kaybettirmiş, adları büyük ama gayrı millet nezdinde karşılıkları olmayanların kabinede görev alabilecekleri haberlerinin bile millette nasıl tepkiyle karşılandığını eminim ki Reis hepimizden çok daha iyi biliyordur.

Parti ve Külliye’deki değişim kabinede kısmi de olsa bu sözünü ettiğim zihniyet temelinde taçlandırılırsa inanıyorum ki milletin AK Parti’ye olan umudu ve güveni tekrar zirve yapacaktır.”