İstifa yasağının kalkmasının ardından Manisa'da 50'den fazla hekim istifa dilekçesi verdi. Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, “Ben bile istifa etmeyi düşünüyorum. Çünkü dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

İSTİFA YASAĞI 1 TEMMUZ'DA KALKMIŞTI

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sağlık çalışanları için getirdiği istifa yasağı 1 Temmuz itibarıyla kalkmıştı. Sözcü'den İlker Kılıçaslan'ın haberine göre, Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, son bir ay içerisinde Manisa genelinde 50 hekimin istifa dilekçesini verdiğini açıkladı.

"CİDDİ ANLAMDA TÜKENMİŞLİK YAŞIYORUZ"

Salgın boyunca hekimlerin ciddi anlamda travma ve sıkıntılar yaşadığını ifade eden Duran, "Hekimler şimdi hem ekonomik yönden hem de psikolojik yönden ciddi sorunlar yaşıyor. Çalışma motivasyonu kalmadı. Salgının başladığı günden bu zamana kadar sağlık çalışanları kendi için bir toparlanma fırsatı bulamadı. Kendimize zaman ayıramadık. Ciddi anlamda tükenmişlik yaşıyoruz. Manisa'da son bir ayda 50 hekim istifa etmek için dilekçesi verdi. Ben bile istifa etmeyi düşünüyorum. Çünkü dayanacak gücümüz kalmadı" dedi.

"DAHA CİDDİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR"

Yaşanan istifaların planlı olmadığını ve bu nedenle önümüzdeki süreçte hekim konusunda ciddi sıkıntılarının yaşanabileceği uyarısında bulunan Duran şöyle konuştu:

"HEKİMLERİN ARTIK FEDAKARLIK YAPACAÜI ZAMANI KALMADI, İSTİFA YAĞMURUNA HAZIR OLSUNLAR"

"Hem iş yükü ağır hem para yok hem riskli bir zamanda görev yapıyoruz ve sonra bizden fedakarlık bekliyorlar. Hekimlerin artık fedakarlık yapacağı zamanı kalmadı. Eğer hükümet ve Sağlık Bakanlığı bu konuda bir şey yapmazsa önümüzdeki aylarda hastanelerde görev yapacak hekim sıkıntısı yaşanabilir. Zaten şu anda salgında 4'üncü dalga ile karşı karşıyayız. İstifalar planlı istifalar olsa yerine atamalar olacaktır. Ancak beklenen istifalar olmadığı için atamam da hemen olmaz. Zaten genel bir hekim açığı var. Özellikle kamu alanında bu çok bariz belli. Eğer sağlık çalışanlarının sesini duymazlarsa önümüzdeki süreçte istifa yağmuruna hazır olsunlar."