MAK Araştırma başkanı Mehmet Ali Kulat; katıldığı programda AKP'nin oy kaybının sürdüğüne dikkat çekerek; bir kısım HDP'li Kürt seçmenin kendisini AKP'nin içinde kamufle ettiğini öne sürdü. Bunun yaklaşık yüzde 2'ye tekabül ettiğini söyleyen Kulat; CHP'deki oy artışının sürdüğünü belirtti. İYİ Parti'deki yükselişin eğiliminin sürdüğünü söyleyen Kulat, DEVA ve Gelecek Partisi'nin toplam oylarının yüzde 6 civarında olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayı araştırma sonuçlarını açıklayan ve araştırmada AKP'nin düşüş eğiliminin sürdüğünü tespit eden MAK Araştırma'nın sahibi Mehmet Ali Kulat katıldığı radyo programında siyaset gündemini ve olası seçim takvimi dahilinde partilerin performanslarını değerlendirdi.

Kulat'ın açıklamalarından öne çıkan detaylar şunlar:

"AKP YÜZDE 26 BANDINDA OLABİLİR"

"AK Parti şu anda yüzde 28 civarında seyrediyor. Yüzde 28’in içerisinde 2 puan kadar kentte yaşayan HDP’li Kürt seçmenin kendilerini AK Parti içinde kamufle etme durumu var. Farklı endişelerden dolayı anketçilerimize gerçek kanaatlerini söylemeyip herhalde HDP’li seçmen dediğimiz seçmen kitlesi de var. HDP anketlerde baraj altı görünse de aslında baraj üstü, AK Parti de yüzde 28 görünse de yüzde 26 bandında seyrediyor da olabilir’’

CHP'DEKİ OY ARTIŞI DİKKAT ÇEKİYOR

"CHP, 24 Haziran seçiminde yüzde 22 bandındaydı ve uzunca bir süre o civardayken oy artışı dikkat çekiyor. Belediyelerde ortaya konulan performans ilgiyi artırıyor. Yüzde 2-3 oy oranının oradan geldiğini düşünüyoruz. Bu ay oy oranı biraz daha arttı çünkü HDP’nin yüzde 10 barajını açsın diye destek veren ama aslında CHP’li olan seçmenin bir kısmı tekrar partisine dönüyor çünkü seçim barajı yüzde 10’ndan yüzde 7’ye çekilmişti."

MHP'DEKİ DÜŞÜŞ AKP İLE PARALEL

"MHP’deki oy düşüşü, AK Parti ile doğru orantıda devam ediyor çünkü iktidarın yanlışlarının ortağı görülüyor seçmen tarafından. Bir AK Partili MHP’li gibi konuşmaya, bir MHP’li de AK Parti’yi aşırı savunmaya başladığı için kan kaybına uğramaya başladı."

AKP İLE OYUNU AYIRANLARIN YARISI İYİ PARTİ'YE GİDİYOR

"Oyunu arttıran en dikkat çekici parti şu an için İyi Parti. AK Parti le yoluna ayıran her dört seçmenden ikisi İYİ Parti’ye giderken geri kalanlar Deva Partisi ve Gelecek Partisi’ne gidiyor."

BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ'Nİ GENÇLER SEVİYOR

"Bu ayki araştırmanın şaşırtıcı kısımlarından birisi Bağımsız Türkiye Partisi. 30 Yaşında genel başkanı var ve argümanları gençlerin çok hoşuna gidiyor dolayısıyla 1.6 civarında oy potansiyeli var. Bu seçmen kalıcı olur mu ondan emin değiliz çünkü böyle yükselişler hormonal yükselişlerdir değişebilir süreç içerisinde. 2002 Seçimlerindeki Genç Parti’de olduğu gibi oyları daha da yukarı çıkabilir."

"ASABI BOZUK SEÇMENLER" ZAFER PARTİSİ'NE

"Asabı bozuk seçmen diye adlandırdığımız bir seçmen kitlesi var bu kitlenin bir bölümü Türkiye Partisi’ne bir bölümü de Zafer Partisi’ne oy veriyor. Özellikle Türkiye’nin önemli sorunlarından birisi haline gelmiş olan göçmenler meselesindeki duruşu sebep olabilir. Zafer Partisi de 1.7 bandında gözüküyor."

DEVA VE GELECEK'İN OY POTANSİYELİ YÜZDE 6
Deva ve Gelecek partileri son dönemde çok iyi performans gösteremediler ama AK Parti ile yolunu ayıran seçmenin müracaat adresi halindeler. İki partinin toplam oy potansiyeli toplamda yüzde 6 bandında seyrediyor.”

Çifte istifa: Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun, CHP'den istifa ettiler Çifte istifa: Aykut Erdoğdu ve Tuba Torun, CHP'den istifa ettiler