Onur Air çalışanları, 20 aydır maaş alamadıklarını belirterek şirketin İstanbul Bakırköy'de bulunan genel merkez binası önünde eylem yaptı. Maaşlarının ödenmediğini belirten yaklaşık 100 kişilik pilot, kabin görevlisi ve teknik çalışandan oluşan grup, burada bir basın açıklaması yaptı. Onur Air yönetim kurulu başkanı ile görüşen firma çalışanları, bina önünde bekleyen arkadaşlarına toplantı hakkında bilgi verdi.

"BİZDEN 15 GÜN İLA BİR AY SÜRE RİCA ETTİLER"

Grup adına yönetim kurulu başkanıyla görüşen Kaptan Pilot Serhan Gürler, "Şu an şirketin mali durumunun iyi olmadığı bize söylendi. Maddi konuların, şirketin satışına bağlı olduğunu belirterek bizden 15 gün ila bir ay süre rica ettiler. Şu an gelinen noktada bu satışın gerçekleşeceğine inandıklarını söylediler" dedi.

"PANDEMİ ÖNCESİNDE DE ALACAKLARIMIZI ALAMADIK"

Kaptan Pilot Hayrettin Adal ise "Biz kilit bir ekibiz. Bir uçağın uçmasında pilot, kabin görevlisi ve teknik ekip bir çarkın dişlileridir. Bunlardan birini çıkartırsan uçak çalışmaz. Ben 30 yıldır havayolu işinde çalışıyorum. Çalışanlarının haklarına göz diken hiç bir şirket ayakta kalamaz. Biz pandemi öncesinde dünyanın her yerinde operasyon yaptık. Biz pandemi öncesinde de alacaklarımızı alamadık. Bunun bir tarifi yok. Biz pandemi öncesi alacaklarımızın da peşindeyiz" ifadelerini kullandı.

"BEKLEMENİN DE BİR SINIRI VAR"

Kabin görevlisi Tuğce Cüce de "Biz yaklaşık 19 aydır, şirketimiz tarafından mağdur edildik" derken havayolu şirketinde beş yıldır çalıştığını söyleyen Sümeyye Uzun ise, "Burayla ilişiğimiz kesilmediği için başka bir işe başlayamıyoruz. Bekliyoruz, ama bir süre sonra beklemenin de bir sınırı vardır diye düşünüyorum" diye konuştu.