Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesinde de üst düzey yetkili olan Kim Yo-jong, ABD’nin bu yıl "uşaklarıyla birlikte" 80’den fazla, Güney Kore’nin de 60’ın üzerinde askeri tatbikat düzenlediğini ifade etti.

Kim Yo-jong, bu durumun bölgesel gerilime neden olan "baş suçluların" kim olduğunu gösterdiğini belirterek, Güney Kore ile ABD’nin ortak askeri tatbikatına tepki gösterdi.

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın üçlü askeri tatbikatına atıf yapan Kim Yo-jong, bu ülkeleri bölgesel tansiyonu artırmakla suçladı.

Kim Yo-jong, Kuzey Kore'nin egemenliğini, güvenliğini ve bölgesel barışı korumak için askeri kapasitelerini artırmaya devam edeceklerini, kimsenin Kuzey Kore’nin kararlılığını kıramayacağını kaydetti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Güney Kore ve ABD’den devam eden askeri tatbikatı derhal sonlandırması talep edildi.

Güney Kore ile ABD, 12 Nisan'da yaklaşık 100 savaş uçağının katılımıyla Kuzey Kore'nin askeri tehditlerine karşı hazır olma kapasitelerini güçlendirmek için 2 hafta sürecek hava kuvvetleri tatbikatına başlamıştı.

Dün, Kuzey Kore, çoklu roketatarların kullanıldığı ve senaryo gereği düşman hedeflerine nükleer karşı saldırının gerçekleştirildiği bir tatbikat düzenlediğini açıklamıştı.