Güllügiller familyasına ait bir çalı meyvesi aronya; c vitamini ve lif bakımından oldukça zengin ve antioksidan özelliği yüksek bir meyve olarak biliniyor. Anavatanı Kuzey Amerika olan aronya meyvesi, bağışıklığı güçlendirici özelikleri ile biliniyor.

İstanbul’da bir çikolata fabrikasında elektrik teknisyeni olarak çalışan Ertan Aslan (32) Karabük’ün Eflani ilçesinde, Kuzey Amerika’ya özgü bir meyve olan ayrıca bağışıklık güçlendiren aronya meyvesinin üretimine Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü destekleriyle fideleri tedarik ederek başladı. Aslan, Karabük’ün Eflani ilçesine bağlı Afşar köyü Aslan Mahallesindeki yaklaşık 5 dönüm araziye bin 500 fide aronya bitkisi dikti.

‘’PANDEMİDEKİ KAPANMALAR BİZİ ARONYA BAHÇESİNE YÖNLENDİRDİ’’

İstanbul’da yaşadığını ve aronya bahçesini oluşturduktan sonra ayda bir memleketine geldiğini belirten genç girişimci Ertan Aslan şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul’un kalabalığı ve bu pandemideki kapanmalar bizi aronya bahçesine yönlendirdi. Memleketimiz güzel hem eşim hem de çocuklarım çok seviyor bu sebeple her fırsatta mümkün olduğunca buraya kaçıyorduk zaten. Bahçemizi de kurarak bundan sonra daha sık gelip, yatırımları buraya yapıp nasip olursa da ileride buraya göçmeyi düşünüyoruz. Çeşitli araştırmalar sonucunda aronya bitkisini öğrendik. Sağlık sektöründe hastalarda tedavi amaçlı birçok alanda kullanıldığını gördük. Araştırdığımızda Eflani’de soğuk bir bölge olduğu için burada da uyum sağladığını, köklenmesinin olacağını ve don olaylarına karşı dayanıklı olduğunu öğrendikten sonra aronya bahçemizi kurmuş olduk."

"HEDEFİMİZ BU BİTKİYİ DAHA DA YAYGINLAŞTIRIP, KATMADEĞER KAZANDIRMAK"

2022 Mayıs ayından itibaren çalışmalara başladığını belirten Ertan Aslan, "Şu anda ilk aşamadan 5 dönümde bin 500 fide olarak deneme yaptık. Köklenmeler güzel oldu. Sürgün dediğimiz yeni fidelerin çıkımı uyum sağladı. Hedefimiz bu bitkiyi daha da yaygınlaştırıp, katma değer kazandırıp, bölge olarak halkımıza destek verip Türkiye’ye ve Dünya’ya duyurmak. 3 yılın sonunda bu bitkiden geri dönüşler oluyor ilk aşamada 300 bin TL gibi bir gelir hedefimiz var ve daha da arttırmayı planlıyoruz" dedi.

"YÜZDE 50 FİDAN DESTEĞİ VERDİK, SENEYE DE VERECEĞİZ"

Merkez, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçelerinde aronya üretimi için küçük deneme parselleri kurduklarını söyleyen Karabük Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık ise şunları söyledi:

"Itri ve tıbbi bitkilerimizin geliştirilmesine yönelik projelerimizde alternatif olarak üzümsü meyveler üzerine yayımlar yaptık. Bazı üreticilerimizden gelen talepler ve bizim yaptığımız çalışmalar ile bizde aronya bitkisini ilimizde deneyelim dedik. Bu kapsamda Merkez, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçemizde küçük deneme parselleri kurduk. Ertan Bey ile karşılaştık. Bu 5 dönümlük araziyi bize gösterdi. Kendisinin çok da merakları vardı. Bu projeye başlamış olduk.  Buraya bin 500 tane fidan dikildi. Ertan bey bu gelişmelerden çok memnun.  Gelecek sene de bizden böyle bir talebi var.  Biz de fidan ile ilgili yüzde 50 fidan desteğini yapacağız. İstanbul’da oturup da buraya gelip üretimi devam ettirebilmesi zaten işin güzelliği."