Kitapyurdu X hesabından İstanbul'un Bahçelievler ilçesindeki yerleşkesinin ruhsatlarının eksik olduğunu gerekçesi ile müdürlendiğini açıkladı.

Kitapyurdu tüm gerekliliklerini yerine getirilmesine rağmen AKP'li Bahçelievler Belediyesi'nin yüksek miktarda bağış talebini kabul ettiğini söyledi. Kitapyurdu, hukuki olarak mücadele edeceklerini belirtip şu açıklamayı yaptı:

Değerli Kitapkurtları,
Yirmi dört yıldır kitap satışıyla uğraşan ve kültür ile edebiyat alanında tanınan markalardan biri olan kurumumuzun, İstanbul Bahçelievler'deki yerleşkesi, ruhsatımızın eksik olduğu gerekçesiyle mühürlenmiştir. Yeni ruhsat alabilmemiz için belediye tarafından yüksek miktarda bir bağış yapılması talep edilmektedir. Tüm gereklilikleri yerine getirmemize rağmen bu talebimiz Bahçelievler Belediyesi tarafından kabul edilmemiş ve bu nedenle faaliyetlerimize ara vermek zorunda bırakılmış bulunuyoruz.
2018'den beri bu yerleşkede faaliyetlerimizi sorunsuz bir şekilde yürütmekteyiz. Ancak bu yılın Mart ayında, yerleşkemizin ruhsatının eksik olduğu gerekçesiyle belediye tarafından uyarı aldık.
Yirmi dört yıl boyunca, kitap ve kültür alanında siz değerli müşterilerimizle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Sevilerek takip edilen bir marka olarak, güveninizi kazanmış olmanın bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm gereklilikleri sağladığımızı belirtmemize rağmen, belediye istediği bağış yapılmadan işlem yapmayı kabul etmemektedir.
Hukuki yollardan hakkımızı arayarak, çalışma ortamımızı yeniden sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte siparişlerinizin sevkiyatında gecikmeler yaşanabilecektir. Bu durumdan ötürü derin üzüntü duyuyor ve siz değerli kullanıcılarımızdan içtenlikle özür diliyoruz. Gecikmeleri telafi edeceğimize söz veriyoruz.
Sizlerin desteğiyle, bu süreci de en kısa zamanda aşacağımıza inanıyoruz. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,
Kitapyurdu

Kitapyurdu.com'un açıklaması

Diken’in haberine göre; AKP'li Bahçelievler Belediyesi  Kitapyurdu'nun açıklamasına şöyle yanıt verdi:

“Bahse konu ile ilgili kesinlikle böyle bir işlem bulunmamakta olup, ruhsatsız faaliyet göstermesinden dolayı işlem sağlamıştır. Yazılı veya görsel medya üzerinden yapılan yalan haberlere ihbar etmeyiniz.”

Kitapyurdu.com belediyenin ruhsatsız faaliyet iddiasına 2018’de aldığı ruhsatla cevap verdi:

Kitapyurdu'nun Paylaştığı Ruhsat