Kış lastiği ne zaman takılacak? sorusunun yanıtı, araç sahipleri tarafından sorgulanmaya başladı. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin güvenli bir şekilde seyahat etmesi için getirilen zorunlu kuralın ardından, uygulamanın 1 Aralık itibariyle başlayıp başlamadığı merak ediliyor. Peki, kış lastiği ne zaman takılacak?

Kış lastiği uygulaması, Aralık ayının gelmesiyle birlikte merak ediliyor. Her yıl belirli tarihlerde başlatılan kış lastiği zorunluluğunun hangi araçlar için geçerli olduğu ve ne zaman başlayacağı araştırılıyor. İşte ayrıntılar.

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık'ta başlamaktadır.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanmaktadır.

İkircikli Ne Demek, Ne Anlama Gelir? İkircikli Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir? İkircikli Ne Demek, Ne Anlama Gelir? İkircikli Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.