CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gıda sektörü paydaşlarını davet ederek kara kış fonunu konuştuğu toplantı sonrası basın açıklamasında bulundu.

6 MADDELİK ÇAĞRI

Kılıçdaroğlu açıklamasında her geçen gün çocukların daha fazla açlığa, sefalete maruz kaldığını, köylü ve çiftçilerin can çekiştiğini söyleyerek hükümete 6 maddelik çağrıda bulundu.

MARKET SAHİPLERİNE ÇAĞRI: "TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNE ZAM YAPMAYIN"

Market sahiplerine de seslenen Kılıçdaroğlu, “10 temel gıda ürününe, enflasyon zamlarını yansıtmayın, (un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay 1 çeşit sebze) zarar etmeyi göze alın! Bu ürünlere zam yapmayın. Mecbur kalırsanız da enflasyon altında yansıtın. İktidara gelir gelmez tüm zararlarınızı hızlıca telafi edeceğiz. Bununla ilgili tüm üst düzey zincir market yöneticilerine mektup göndereceğim" dedi.

"KARA KIŞ FONUNU HEMEN KUR"

Kılıçdaroğlu, ”Gereğini yaparsa, buradan siyasi puan alacağını o da biliyor ben de biliyorum. Kara kış fonunu hemen kur. Vatandaşlarımıza kış aylarında destek ver. Mutfaktaki yangını hafifletmek için sayacaklarım 6 maddenin uygulanmasını talep ediyorum" diyerek taleplerini şöyle sıraladı:

1- Ziraat Bankası amacına uygun hareket ederek çiftçiye 3 ay geri ödemezsiz, faizsiz kredi vermeli.

2- Çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinmeli, geliri oranında yeniden yapılandırılmalı. Elektrikte ek kalemler kaldırılmalı.

3- Takibe düşmüş borçlara gelen faizler derhal silinmeli. Kredi geri ödemeleri 6 ay ertelenmeli.

4- Tarımsal üretimde kullanılan mazotta KDV önümüzdeki 6 ay kaldırılmalı.

5- Tüketiciye nefes için gıda ürünlerinde uygulanan yüzde 8’lik KDV 6 ay sıfırlanmalı.

6- Tüm belediyelerle kooperatifler arasında işbirliği”