Kılıçdaroğlu: Bunu yapanların milliyetçiliğini sorgularım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi yabancı bir paraya endekslerseniz, mevduatınızı da kura ayarlarsanız bunu yapanların milliyetçiliğini sorgularım" dedi.

SİYASET 13.01.2022 - 12:37 13.01.2022 - 12:48

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ta, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda konuştu. 

Kılıçdaroğlu, “CHP olarak biz son dönemde sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz.  İnanç, etnik kimlik, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmıyoruz. Her bir sosyal kimliğin sorunlarını masaya yatırıp çözerseniz ülkenin sorunlarını çözmeye talip olursunuz o zaman. İşin kolaycılığına kaçıp da din- iman üzerinden edebiyat, etnik kimlik üzerinden edebiyat yaparsanız ülkeyi bölersiniz, ayrıştırırsınız. Kim kendi kimliği seçme özgürlüğüne sahip? Hangi kendi anne - babanızı seçme özgürlüğüne sahipsiniz? Her kimlikten insandan bizim başımızın üzerinde yeri var" dedi.

"BUNU YAPANLARIN MİLLİYETÇİLİĞİNİ SORGULARIM"

"Memleketin her tarafı dolar oldu, milli parayı unuttuk. İtibarsız bir para haline geldi. Neden? Merkez Bankası 1930 yılında kuruldu. Osmanlı’nın milli parasını  basacak matbaası yoktu, yabancılar tarafından basılırdı" diyen Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi yabancı bir paraya endekslerseniz, mevduatınızı da kura ayarlarsanız bunu yapanların milliyetçiliğini sorgularım" ifadelerini kullandı.

"Milliyetçilik, hiç kimsenin önünde eğilmemek demektir, bayrağının altında hür ve bağımsız yaşamak demektir.  Milliyetçilik aynı zamanda siyasi bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla taçlandırılması demektir. Ekonomik olarak güçlü değilseniz siyasi bağımsızlığınız yoktur" diyen Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Kim üretiyorsa onun parası değerlidir. Her şey dışarından geliyorsa sizin paranızın da itibarı yoktur. İşin Türkçesi budur. O nedenle üretim, üretim, üretim…  Faizleri düşüreceğiz, yeni bir modele geçtik dediler, Allah aşkına hangi faiz düştü? Kim vurgun yaptı, kim götürdü paraları?  Araştırma önergemiz reddedildi. Niye araştırmayalım?

Millet İttifakı iktidara geldiğinde bütün kirlilikleri, soygunu ortaya koyacağız."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST