Kent konseylerinden iktidara demokratikleşme çağrısı

Türkiye Kent Konseyleri Platformu son günlerde yaşanan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı yaptığı basın açıklamasında sağ duyu ve ortak akıl çağrısı yaptı.CHP'li belediyelerin kent konsey...

GÜNDEM 22.05.2020 - 21:30 22.05.2020 - 21:30

Türkiye Kent Konseyleri Platformu son günlerde yaşanan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı yaptığı basın açıklamasında sağ duyu ve ortak akıl çağrısı yaptı.

CHP'li belediyelerin kent konseylerinden oluşan Türkiye Kent Konseyleri Platformu, içinden geçilen süreçten en az hasarla çıkmanın demokrasi ve ortak akılla mümkün olduğunu belirtti.

HUKUK DEVLETİ ÇAĞRISI

Birlikte yaşamanın temel harcının hukuk devleti olmaktan geçtiğini belirten platform açıklamasında, "Bağımsız yargı demokratik toplumun ve tüm bireylerin barış ve huzur içinde bir arada yaşamasının temel güvencesidir. Demokrasi ve birlikte yaşama koşullarını her geçen gün soluk alınamaz tarzda olumsuz etkileyen gelişmeleri, yargının iktidarın cezalandırma aracı haline getirilerek adil yargılanma hakkının ortadan kaldırılmasını kaygıyla izlemekteyiz. Adil yargılanma hakkı hukuk devletinin vazgeçilmezidir. Avukatlar, gazeteciler, insan hakları aktivistleri mesleklerini icra etmek ve düşüncelerini açıklamaktan dolayı gözaltına alınıp, tutuklanıp, ağır cezalar alıp baskılara uğrarken birlikte yaşama koşullarımıza dinamit koyan silahlı tehditlere, ölüm ve tecavüz listelerine ilişkin yapılan açıklamalara hiçbir hukuki yaptırımın uygulanmaması endişe vericidir" denildi.

"MESLEK ODALARINA DOKUNMA"

Baro ve odalara yönelik operasyonun hukuksuz ve anti demokratik olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz güçlü ve güvenilir mesleki, demokratik kitle örgütlerinin varlığına darbe vurulmaktadır. Gerçek demokrasilerde demokratik kitle örgütleri katılımcı demokrasinin ve özgürlükçü ortamın temel taşlarıdır ve kent konseylerinin ana unsurlarıdır" denildi.

"KAYYUMLAR VE TUTUKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ"

Salgın sürecinde dayanışmanın vurgulandığı açıklamada atanan kayyumlar ve tutuklanan belediye başkanlarına da yer verildi. Platform, hükümetin kayyum politikasını eleştirerek, açıklamada, "Dayanışmaya en fazla ihtiyacımız olan bugünlerde yerelde bunu sağlayacak belediyelerde partizanca ayrıma gidilerek bazı belediyeleri dayanışma sürecinin dışında tutma girışimleri, ödeneklerinin %50 kesintiye uğratılması ve bazı kentlerimizde belediye başkanlarının görevden alınması, yerlerine kayyum atanması ve devamında gözaltına alınmaları hukuka aykırı bir işlem olduğu gibi demokrasiye, seçme ve seçilme hakkına, toplumsal barışa, kamu sağlığına ve dayanışmaya zarar vermektedir. Sosyal yardım yapan gruplara yapılan saldırılar ne kadar kabul edilemezse, bunu bahane ederek seçilmiş belediye başkanlarını görevden almak, tutuklamak ve yerlerine kayyum atamak da o kadar kabul edilemezdir" ifadelerini kullandı.Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:"Toplumsal barışa, bir arada hoşgörüyle yaşamaya, demokrasinin ve hukuk devletinin temel kurallarına, seçmen iradesine geri dönülmez zararlar veren bu uygulamalardan bir an önce vazgeçilerek, seçilmiş belediye başkanları görevine iade edilmeli, meslek odalarını işlevsizleştirecek yasal düzenlemelerden vazgeçilmeli, adil yargılanma hakkı güvence altına alınarak bu hakka gölge düşüren davalar yeniden görülmeli, mesleki faaliyetlerinden ve düşüncelerini açıklamaktan dolayı insanlar üzerinde kurulan baskılara son verilmeli, yaşam hakkını ve kişisel özgürlükleri tehdit edenler için yasal soruşturmalar hızla başlatılmalıdır. Kent konseylerimizin içinde rahat soluk alabilecekleri ve faaliyetlerini geliştirerek sürdürebilecekleri demokrasi, hoşgörü ve birlikte yaşam koşullarının sağlanması için bu taleplerimizin takipçisi olacağız. Adalar Kent KonseyiAdana Kent KonseyiArsuz Kent KonseyiAtaşehir Kent KonseyiAvcılar Kent KonseyiBayraklı Kent KonseyiBodrum Kent KonseyiBuca Kent KonseyiBurhaniye Kent KonseyiÇukurova Kent KonseyiDatça Kent KonseyiEdirne Kent KonseyiEdremit Kent KonseyiEfeler Kent KonseyiEfes-Selçuk Kent KonseyiEsenyurt Kent KonseyiFoca Kent KonseyiGemlik Kent Konseyiİzmir Kent KonseyiKarabağlar Kent KonseyiKars Kent KonseyiKarşıyaka Kent KonseyiKartal Kent KonseyiKızıltepe Kent KonseyiKonak Kent KonseyiLüleburgaz Kent KonseyiMardin Kent KonseyiMaltepe Kent KonseyiMarmaris Kent KonseyiMenteşe Kent KonseyiMezitli Kent KonseyiMilas Kent KonseyiNarlıdere Kent KonseyiNilüfer Kent KonseyiOdunpazarı Kent KonseyiÖdemiş Kent KonseyiSarıyer Kent KonseyiSeferihisar Kent KonseyiSeyhan Kent KonseyiSiirt Kent KonseyiSusurluk Kent KonseyiŞişli Kent KonseyiYenimahalle Kent Konseyi"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@