MA'da yer alan habere göre, Gözaltına alınan müvekkilleri ile Kürtçe konuştuğu için Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Ahmet Atış, Urfa Organize Sanayi Bölgesi Jandarma Karakolu komutanı ve 4-5 askerin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Baskı, tehdit ve işten çıkarılmalara karşı 12 gündür iş bırakma eylemi gerçekleştiren Özak Tekstil işçileri, eylemlerinin 10’uncu günü olan 6 Aralık 2023 tarihinde jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan müvekkilleri için Urfa Organize Sanayi Bölgesi Jandarma Karakolu’na giden Atış, ifade işlemleri tamamlandıktan sonra müvekkilleri ile Kürtçe sohbet etti. Bunun üzerine “İdari İşler” isimli odada bulunan kolluk personeli, Atış’ın müvekkilleri ile Kürtçe konuşmasına  “Anlamıyorum, Türkçe konuşun” diyerek tepki gösterdi.  

AVUKATA SALDIRI

Müvekkili ile yaptığı görüşmenin yasal mevzuatını hatırlatan Atış, karakol komutanı olduğunu beyan eden ve üzerinde askeri kamuflaj bulunan bir kişi ile yine askeri kamuflajlı 4-5 kişinin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Küfür edilerek "Kime şikayet ediyorsan et" hakaretlerine maruz bırakılan Atış, tartaklanıp küfür eden askerlerin fiziki saldırısına maruz kaldı. Olaylar, Atış’ın müvekkilleri ve meslektaşlarının gözlerinin önünde cereyan etti. 

SUÇ DUYURUSU

Yaşananları meslektaşları ile birlikte tutanak altına alan Atış, Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı. Atış saldırıyı gerçekleştiren kişiler hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı'na “Kasten yaralama, hakaret ve görevi yaptırmama” nedenlerinden kaynaklı suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, karakol içinde yer alan kamera kayıtlarının incelenerek şüphelilerin kimliklerinin tespit edilerek cezalandırılması talep edildi.