Kadınlar Birlikte Güçlü'nün basın açıklaması şöyle:

“TECAVÜZ EDEN SUÇUNU ÖRTMEK İÇİN ERKEK DEVLETTEN ALDIĞI GÜÇLE AİLEYİ TEHDİT EDEBİLİYOR”

Firdevs Babat Ahmet Babat’ın elindeki korucu silahından çıkan tam 17 kurşunla öldürüldü. Kürt illerinde kadın düşmanı politikalarını savaş politikasıyla derinleştiren devlet her gün kadınları öldürüyor. Korucu sistemini desteklerken kadınları ise ellerine silah verdiği bu katillerden korumuyor. Ahmet Babat’ın abisi Ramazan Babat yine aynı yerde başka bir kız çocuğuna tecavüz ettiği için tutuklanıyor. Tecavüz eden suçunu örtmek için erkek devletten aldığı güçle aileyi tehdit edebiliyor ve para teklif edebiliyor. Bu kadar suçun yaşandığı bir yerde erkekler neden korunuyor?  Bir üniforma sahibi olan her erkeğe şiddetin her türlüsünü uygulama hakkı tanıyan, cinsel saldırıya ve istismara göz yuman ikiyüzlü ahlak politikası bu katliamın baş failidir.

“GÜLŞEN TUTUKLANIRKEN, FİRDEVS’E CİNSEL SALDIRIDA BULUNAN RAMAZAN BABAT TUTUKSUZ YARGILANIYORDU”

Sahnede istediğini giydiği, istediğini söylediği, LGBTİ+’lara ve kadınlara desteğini özgürce ifade ettiği için Gülşen tutuklanırken, Firdevs’e cinsel saldırıda bulunan Ramazan Babat tutuksuz yargılanıyordu! Kadınlara uygulanan bu düşman hukukunun onda biri her türlü savaş politikasını kadın bedeni üzerinde tahakküm kurmak için kullanan erkeklere uygulansaydı Firdevs bugün hayatta olacaktı. Yozgat’ta bugün Beyza, kucağında çocuğu varken eski eşi Bahattin Gazi Baldemir tarafından defalarca bıçaklandı ve bu esnada da oğlunu engellemeyen İsa Baldemir Beyza’yı tutuyordu! İsa Baldemir serbest bırakılırken, Bahattin Gazi Baldemir henüz bulunamadı. Gülşen’i apar topar tutuklayanlar, konu gerçek failler olduğunda sessiz ve adaleti işletmiyor.

“80 YAŞINDA TUTUKLANAN AĞIR HASTA MAKBULE ÖZER ADLİ TIP KURUMUNA SEVK EDİLİYOR FAKAT KÜRTÇE TERCÜMAN OLMADIĞI İÇİN MAKBULE ÖZER’İN SORUNLARI DİNLENMİYOR VE EN TEMEL HAKKI OLAN SAĞLIK HAKKI VE ANADİL HAKKI ELİNDEN ALINIYOR”

80 yaşında tutuklanan ağır hasta Makbule Özer Adli Tıp Kurumuna sevk ediliyor fakat Kürtçe tercüman olmadığı için Makbule Özer’in sorunları dinlenmiyor ve en temel hakkı olan sağlık hakkı ve anadil hakkı elinden alınıyor. Daha öncede Fatma Altınmakas şikayet  için ettiği karakolda Kürtçe tercüman olmadığı için yaşadıklarını anlatamamış ve ölüme mahkum edilmişti. Karakollarda, adliyelerde, hapishanelerde hukuksuzluklar giderek artmakta ve kadınları korumakla sorumlu olanlar bu hukuksuzlukları meşrulaştırmaktadır.

Erkek devletin her geçen gün elimizden almaya çalıştığı özgürlüğümüzden, savaş politikalarının her türlü şiddeti yönelttiği yaşamlarımızdan, kısmaya çalıştığı sesimizden, söylemek istediğimiz sözümüzden, kapatmaya çalıştığı bedenimizden, fikirlerimizden ve bize ait olan hiçbir şeyden vazgeçmiyoruz!

“İKTİDARIN NEFRET SÖYLEMİ KADINLARI VE LGBTİ+LARI HEDEF ALMAKTA VE HER AN BİR ÖLÜM, TECAVÜZ, TUTUKLAMA İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKMAKTADIR”

İktidarın nefret söylemi, muhalefetin iktidarı besleyen tutumları ve yargının erkek aklı esas alması biz kadınları ve LGBTİ+ları hedef almakta ve her an bir ölüm, tecavüz, tutuklama ile karşı karşıya bırakmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, 6284’ün etkin uygulanmaması ve tüm kararların tek adamdan çıkması ülkeyi demokrasiden, özgürlükten, güvenilir bir yer olmaktan hızla uzaklaştırıyor. Bizler, erkek egemen sistemin yapmak istediklerini geçmişten yaşadıklarımızdan deneyimledik ve bunu kabul etmeyecek ne makul kadın olacak ne itaat edenler olacağız.

Katillerin, tecavüzcülerin sırtını sıvazlayanlara sözümüz var; sokakta, evde, okulda, işyerinde her yerdeyiz. Ne size ne kadın düşmanı politikalarınıza itaat etmiyoruz.

KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ