İzmir Tabip Odası, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımına ilişkin araştırma yapılmasını istediği konuşmasından kaynaklı tutuklanan Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya özgürlük talebiyle başlatığı haftalık nöbetin 5'incisini oda binası önünde gerçekleştirdi. Nöbet alanına "Meslek örgütümüze sahip çıkıyoruz" ve "Bilim insanı, iyi bir hekim ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı'ya özgürlük" pankartları asıldı. Nöbet sırasında sık sık "Şebnem Korur Fincancı onurumuzdur", "TTB susmadı, susmayacak" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Nöbete Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi, Halkların Demokratik Partisi, Halkların Köprüsü Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi destek verdi.

ÖHD İzmir Şubesi Eş Başkanı Velat Zeren, Şebnem Korur Fincancı’nın bir bilim insanı olarak kimyasal silah kullanımının araştırılmasını istediğini kaydetti. Bu talebin meşru bir talep olduğunu vurgulayan Zeren, “Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur. Eğer böyle bir iddia varsa hekimler, bilim insanları, hukukçular elbette ki bunun araştırılmasını talep edecek. Gözaltı, tutuklama ile bunun önüne geçilemez. ÖHD olarak Şebnem hocanın sözünün sözümüz olduğunu söylüyoruz. Şebnem hoca ve TTB’nin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘SAĞLIKÇILAR TOPLUMU DÖNÜŞTÜRÜR’

Ardından konuşan İzmir Tabip Odası üyesi doktor Zeki Gül de, doktor olarak topluma ve doğaya karşı sorumlulukları olduğunu belirtti. Sağlıkçıların toplumu ilgilendiren konularda konuşma yapmak zorunda olduğuna dikkati çeken Gül, “İdam cezasının yanlış olduğunu söyleyen TTB yargılandı. Ama sonra idam cezası kaldırıldı. ‘İşkence halk sağlığı sorunudur’ dedik. Buna da itiraz edildi. Sonunda bizim işkenceye dair verdiğimiz raporlar Birleşmiş Milletler raporlarına dönüştü. Sağlık ve Adalet Bakanlığı TTB’den işkence konusunda eğitim istedi. Demek ki sağlıkçıların dönüştürücü bir rolü var. onun için Şebnem hocanın tutuklanmasına neden olan konuşmaya da böyle bakıyoruz. Onun için TTB’yi geri yasalarla yönetemezsiniz” diye konuştu.

SES’DEN DESTEK

SES Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş yeri temsilcisi Erol Turan ise, “SES her zaman TTB ve Şebnem hoca ile birlikte alanlarda gerçekleri haykırmıştır. Zindana atılan Şebnem hocayı cezaevine gönderen sistemi kınıyorum. Normalde teşekkür edilmesi gereken insan ve kurumların yargılanması hukuki değildir. Onun için biz Şebnem hoca özgürlüğüne kavuşuncaya burada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.