İzmir Barosu, Altındağ'da Suriyeli ve Afganistanlı sığınmacılara yönelik ırkçı saldırıların önlenmesinde ihmali bulunan kamu görevlilerinin araştırılmasını istedi.

İzmir Barosu, Meclis’te grubu bulunan partilerin grup başkan vekilleri ile TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkan ve üyelerine başvuru yaparak, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyelilere yönelik ırkçı saldırının araştırılmasını talep etti. Siyasi söylemlerin saldırılardaki rolüne dikkat çekilen başvuruda, şöyle denildi. “Siyasetçi ve yerel yöneticilerin Suriyelilere ve diğer yabancılara karşı ötekileştiren söylemleri nedeniyle şiddet eylemlerindeki artışı ve yaşanan hak ihlallerini üzülerek izlemekteyiz. Altındağ’da insanların can ve mal güvenliğine yönelen eylemler öncesinde gerekli tedbirlerin alınmamış olması ve saatlerce süren evlerin taşlanması, dükkanların, araçların kırılıp dökülmesi gibi eylemlere karşı yeterli müdahalenin yapılmaması kaygı uyandırıcı.”

Gözden kaçırmayın

Gezi hükümlüleri ve Kaftancıoğlu için Çağlayan Adliyesi'nde 'Adalet Nöbeti' Gezi hükümlüleri ve Kaftancıoğlu için Çağlayan Adliyesi'nde 'Adalet Nöbeti'

“CEZASIZLIK CESARETLENDİRİYOR”

Açıklamada, 6-7 Eylül, Maraş, Çorum ve Sivas katliamları hatırlatılarak, kayıtsız kalınmasının yeni suçların işlenmesini cesaretlendireceği vurgulandı. Bu durumun kitlesel linç eylemlerinin yayılmasına neden olabileceği ifade edilen başvuruda, söz konusu saldırıların önlenmesinde, sonlandırılmasında, faillerin yakalanmasında ihmali bulunan kamu görevlilerinin araştırılması da istendi. İzmir Barosu, saldırılardan etkilenenlerin güvenliğinin sağlanmasını ve zararlarının giderilmesini de talep etti.