İstanbul İl Göç İdaresi verilerine göre, kentte 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancı yasal olarak ikamet ediyor.

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü ayrıca şimdiye dek 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal işlem yapıldığını ve bu kişilerden 19 bin 32'sinin ülkelerine sınır dışı edildiğini açıkladı.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün açıklamasında şu bilgilere de yer verildi:

"İlimizde yasal kalış hakkına sahip yabancılar, ilgili mevzuat kapsamındaki hak ve hizmetlere erişebilmektedir. Yasal kalış hakkı bulunmayan kaçak göçmenlerin ise herhangi bir kamu hizmetinden faydalanması mümkün değildir.

Zelenski: Kırım Ukrayna'ya aittir. Ukrayna-Rusya savaşı Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli Zelenski: Kırım Ukrayna'ya aittir. Ukrayna-Rusya savaşı Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli

Kaçak göçmenler, kolluk birimlerimiz tarafından tespit edildiği anda, haklarında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmakta ve Müdürlüğümüzce sınır dışı işlemi uygulanmaktadır.

İlimizde ocak ayından bugüne kadar yapılan denetimlerde 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal işlem yapılmış ve 19 bin 32'si doğrudan İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine sınır dışı edilmiştir.

Hakkında işlem yapılan 66 bin 524 kaçak göçmen ise sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda diğer illerde bulunan geri gönderme merkezlerine sevk edilmiştir.

Bununla birlikte, il genelinde yabancılara ait 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 iş yeri tabelası standartlara uygun hale getirilmiş, 2 bin 207 iş yeri tabelası hakkında işlemler devam etmektedir."