Lübnan resmi haber ajansı NNA, İsrail'e ait bir insansız hava aracının (İHA) Sarifa beldesi yönünde Deyr Kifa yolu üzerinde seyir halindeki bir aracı hedef aldığını ve bölgeye ambulansların sevk edildiğini bildirdi. Saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Ardından İsrail, Humine el-Fevka beldesinde bir araç hedef alındı. Saldırı bir kişinin ölümüyle sonuçlanırken ölen kişinin kimliğiyle ilgili çelişkili bilgiler aktarıldı. Bazı kaynaklar bu kişinin bir Hizbullah yetkilisinin oğlu olduğunu belirttiler.

Muhabirlerinin ve ambulans ekiplerinin derhal saldırının gerçekleştiği bölgeye intikal ettiğini aktaran NNA, önce yaralılar olduğunu bildirse de daha sonra sadece sürücünün hafif yaralandığı bilgisini paylaştı.

Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki Şihabiye beldesinden ‘Fadl’ künyeli Abbas İbrahim Hamza Hamada'nın cenaze töreninin ardından ‘Deyr Kifa’da düşman İsrail tarafından gerçekleştirilen suikasta misilleme olarak’ İsrail’in Zarit Kışlası’nı onlarca Katyuşa füzeleriyle hedef aldığını duyurdu.

AFP’ninaktardığı habere göre Hizbullah’a yakın bir kaynak, Hamada’nın Deyr Kifa’daki saldırıda öldürüldüğünü doğruladı.

Hizbullah Hamada'nın örgüt içinde herhangi bir rütbeye sahip olup olmadığını belirtmedi. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada ise Lübnan'ın güneyindeki Deyr Kifa beldesine İHA’lı hassas bir saldırı gerçekleştirildiği ve İsrail'e yönelik saldırıların planlanması ve gerçekleştirilmesinden sorumlu olan ve Lübnan'ın güneyindeki Cuya bölgesindeki Hizbullah güçlerine komuta eden bir Hizbullah mensubunun öldürdüğü belirtildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

İsrail ordusu Hizbullah'ın Cuya bölgesi operasyonlarının komutanını ortadan kaldırdı. Hizbullah'ın hava savunma gücüne ait bir karadan havaya füze platformunu imha etti. İsrail’e ait bir İHA, Hizbullah'ın Cuya bölgesi operasyonlarının komutanı Fadl İbrahim'i ortadan kaldırdı. İbrahim İsrail topraklarına yönelik terörist saldırıların planlanmasından ve gerçekleştirilmesinden sorumluydu. Aynı zamanda Cuya bölgesinde piyade komutanı olarak görev yapıyordu.

Adraee, Reyhan bölgesinde Lübnan hava sahasında faaliyet gösteren uçaklar için tehdit oluşturan Hizbullah'ın hava savunma gücüne ait bir karadan havaya füze platformunun savaş uçakları tarafından imha edildiğini de sözlerine ekledi.