DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alınıp yerine kayyım atandı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, “Üçüncü kayyum dalgası ile karşı karşıyayız. Hakkari’nin arkası gelecek, öyle görünüyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki normalleşme ikliminde sona gelindiğine dikkat çeken Saymaz, şunları söyledi:

“Erdoğan, CHP’ye iade-i ziyarete gitmeden polisler belediyeye gitti çünkü. ‘Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray Meydanı’nın açıldığı hafta Hakkari’ye kayyum atanıyor. Akış’ın 10 yıldır yargılandığı ve seçilmesine hiçbir yasal engel oluşturmayan KCK Davası, kayyum atanmasına gerekçe yapılıyor. Üstelik dava birden bire hızlandırılarak ve duruşma arasında mütalaa hazırlanarak oluyor bütün bunlar. Hakkari’nin arkası gelecek, öyle görünüyor.

‘KAYYIM UYGULAMASI İL İL YAYILABİLİR’

Kayyım uygulaması siyasi atmosfere bağlı olarak il il yayılabilir. Şimdi üçüncü kayyum dalgası ile karşı karşıyayız. 2014 ve 2019’daki yerel seçimlerden sonra kayyum politikası DEM’i geriletmedi. Aksine iradelerine müdahale edildiğini düşünen DEM Partililer hem el konan belediyelerini geri aldı hem de batıda AK Parti’ye kaybettirdi. 2029’da da farklı olmayacaktır.”