İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Melen’den İstanbul’a sağlanan suyun kalitesinin “4. sınıf” olduğu iddialarını yalanladı. İSKİ, “Böyle bir ham su kalitesi sınıfı bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili çarpıcı değerlendirme Sinan Ateş cinayetiyle ilgili çarpıcı değerlendirme

İSKİ, son günlerde, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan "Melen’den İstanbul’a sağlanan suyun kalitesinin '4. sınıf' olduğu" iddiasının doğru olmadığını bildirdi. İSKİ’den bugün yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Öncelikle ifade etmek gerekir ki, '4. sınıf' şeklinde bir ham su kalitesi sınıfı bulunmamaktadır. Ayrıca, şehre verilen suyun kalitesini, ham suların kalitesinden yola çıkarak yorumlamak, doğru bir yaklaşım değildir. Önemli olan, şebekeye verilen suyun kalitesidir. Bugün İdaremizin sahip olduğu tesis ve teknoloji, tüm kategorilerdeki ham suları standart değerlere getirebilecek yapıdadır. Sonuç olarak, idaremizin İstanbul halkına sunmuş olduğu içme suyu, standart ve yönetmeliklerin öngördüğü kalite değerlerine uygundur. Güvenli bir şekilde tüketilmesinde kesinlikle sakınca yoktur. Asılsız ve mesnetsiz bu tür haberlere itibar edilmemesi adına İstanbul halkına önemle duyurulur."