Türkiye, Halk TV ekranına kilitlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) depremzedelere yönelik sürdürdüğü ‘Bir Kira Bir Yuvakampanyası ile konteyner ve çadır bağışları, tarihi bir yayınla ve halkın dayanışması ile büyüyor. Dayanışma yayınına telefonla bağlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, şu sözleri kaydetti:

Erdoğan’ın ‘Camide bira içtiler’ açıklamasını yalanlayan müezzin CHP’den aday adayı Erdoğan’ın ‘Camide bira içtiler’ açıklamasını yalanlayan müezzin CHP’den aday adayı

“Sizleri Hatay’dan selamlıyorum. Biraz önce Mansur Yavaş Başkanımla toplantımızı bitirdik. Onun selamını da iletmiş olayım. Çok özel bir iş başlattı Sevgili Tunç Başkanımız kendisini kutluyorum. Daha özel bir süreci İzmir’den yapmıştı. Ben de İstanbul’dan bunu desteklemiştim. Çünkü özel bir çalışmaydı. Halktan halka gönülden gönüle çok güzel sözler söylendi. Bu kampanyanın halktan halka gönülden gönüle duygusu çok anlamlı bir şekilde işliyor. Çok büyük acı yaşıyoruz. İnsanlarımız şehirlerimizi kaybettik.  Bizi bunu İstanbul’da askıda faturayı hayata geçirdiğimiz andan beri İstanbul’da yaşadık. Çok büyük bir acı yaşıyoruz. İnsanlarımızı, şehirlerimizi kaybettik. Ama bunu bir kırılma anı gibi kabul ederek kayıplarımıza rahmet dileyip dura ederken ülkemizin bu bölgesine olan sorumluluğumuzu en üst bölgeye tutmalıyız. Ülkemiz adına geleceğe dair yapılması gereken bir şey var o da şehirlerimizin yeniden ayağa kalması meselesi. Her zaman duyarlı 11 büyükşehir belediyemiz var. Bunun değerli lokomotiflerinden birisi de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer başkanımızdır.  Bu özel geceye katılmak ve Bugünlerde barınma ihtiyacını karşılamak adına milletçe seferber olup dayanışmayı üst seviyeye taşıyacak bu geceye biz ailecek katkı sunamaya karar verdik. Biraz önce eşim ile telefonda konuştuk şahsım ve eşim adına birer ailenin bir yıllık kira bedelini karşılamayı buradan taahhüt ediyoruz.”