Türkiye, Halk TV ekranına kilitlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) depremzedelere yönelik sürdürdüğü ‘Bir Kira Bir Yuvakampanyası ile konteyner ve çadır bağışları, tarihi bir yayınla ve halkın dayanışması ile büyüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halk TV ve bir grup sanatçı, aydın, yazar ve gazeteciden oluşan Dayanışmayı Canlandıralım Gönüllüleri’nin birlikte planladığı canlı yayında, İzBB’nin depremzedelerin barınma sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürdüğü ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası ile Umut Hareketi’nde yer alan konteyner ve çadır kampanyalarına bağış toplanıyor.

DESTEK NEREDEN YAPILIYOR?

Depremzedelere kira desteğinde bulunmak isteyenler birkirabiryuva.org sitesinden, çadır ya da konteyner desteğinde bulunmak isteyenler ise umuthareketi.izmir.bel.tr sitesinden bağış yapıyor. Ayrıca 444 40 35 numarası da aranarak bağış yapılabiliyor.

İzmir’de Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde kurulan sahnede ve Halk TV’nin İstanbul stüdyosunda ünlü isimler canlı olarak bağış topluyor.

YAYIN ‘NE AĞLARSIN’ TÜRKÜSÜYLE BAŞLADI

‘Halk Dayanışması’ kampanyası, Cem Adrian’ın piyano eşliğinde seslendirdiği ‘Ne Ağlarsın’ türküsüyle başladı.

Canlı yayının açılışını yapan Halk TV’nin ekran yüzleri İsmail Küçükkaya, Seda Selek, Şirin Payzın ve İrfan Değirmenci dayanışma ve kampanyaya destek çağrısı yaptı.

TELEFON HATTI ARAMALARDAN KİLİTLENDİ

Dayanışma yayının ilk dakikalarında kampanya için erişim hattı olan 444 40 35 numaralı hat kilitlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, söz konusu hatta an itibariyle dakikada 11 bin 537 arama yapıldığını açıkladı.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU BİR MAAŞINI BAĞIŞLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir maaşını ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına bağışladı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Herkese iyi akşamlar, bugün 3’üncü kez deprem bölgesine gittim. İnsan oraya gittiği zaman, o acılara tanık olduğu zaman, milletimizin taleplerini, acılarını dinlediği zaman bu tip kampanyaların önemi daha çok anlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemize Bir Kira Bir Yuva kampanyası için, Halk TV’ye de ekranlarını bu kampanyaya açtığı için yürekten teşekkür ediyorum. Binalar yıkıldı, yıkılmayan evlere de endişe nedeniyle girilmiyor. Doğrusu da girilmemesidir. Denetimler tamamlanıncaya kadar riskli yapılara girilmemesi gerekiyor. Durum böyle olunca bölgede çadır, konteyner ihtiyacı var, geçici olarak illerden ayrılan vatandaşlarımız için maddi destek ihtiyacı ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemizin bu anlamlı kampanyasını desteklemek için bir maaşımı bu kampanyaya bağışlamak istiyorum. Ne kadar çok kişiye dokunabilirsek ne kadar el uzatabilirsek o kadar iyidir. Bu onurlu halk bir daha kimsesiz kalmasın. Biz üzerimize düşeni yapalım. Kimsenin de umutsuz olmasını istemem. Dayanışma kültürü ve ruhuna sahibiz, bu acıyı beraber aşacağımıza inanıyorum. Halk TV ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum.”

SOYER: MİLLETTEN MİLLETE BİR KAMPANYA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “28 bin 466 ailemizin barınma ihtiyacı var. Burada 100’ün üzerinde arkadaşımız gönüllülerle beraber 40’ın üzerinde hatta bu yardımları, dayanışmaya girmek isteyen vatandaşı dinliyor olacak. Buradaki konuklarımız onları aktaracaklar. Özetle, bu akşam bu rakamı eksiltmeye, sıfıra indirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Başkan Soyer, yayında şu mesajları verdi:

30 Ekim 2020 depreminde bizim de canımız çok yanmıştı. İzmir olarak depremin ağır sonuçlarını hep beraber yaşamıştık. O zaman ‘Öyle bir kampanya açalım ki önümüz kış… Dışarıda kalan vatandaşımız çadırlarda, konteynerlerde kışı geçirmesinler, onlara başlarını sokacak bir yuva bulalım’ demiştik. ‘Bir Kira Bir Yuva’ dediğimiz ve İhtiyaç Haritası ile beraber çalıştığımız bu kampanyayı o zaman başlatmıştık. O zaman gerçekten olağanüstü bir destek gördü, 42 milyon liranın üzerinde bir kaynak yaratıldı. Biz, 4 binin üzerinde vatandaşımızı başını sokacakları yuva ile buluşturduk. O nedenle 30 Ekim’den hemen sonra 30 Kasım’da son çadırı da İzmir’de sökmüştük. Şimdi biraz da o deneyimin verdiği cesaretle bunu tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Çünkü deprem gerçekten 14 milyonu etkileyen sonuçlar doğurdu ve acımız, yasımız büyük. Bir yandan da dışarıda, açıkta hayatını sürdürmek zorunda kalan 10 binler var. Hele bu son 6.4 şiddetindeki Hatay depreminden sonra onlar da açıkta kaldılar, ne varsa o da yıkıldı ve gerçekten çok büyük bir çadır ihtiyacı var.

KAMPANYAYI ANLATTI

İYİ Parti kulisleri: Ağıralioğlu’nun hayali Muhsin Yazıcıoğlu’nun koltuğu İYİ Parti kulisleri: Ağıralioğlu’nun hayali Muhsin Yazıcıoğlu’nun koltuğu

Bekleyen aile sayısı 28 bin 466. Bu rakam, bize başvuru yapan, ihtiyaç sahibi depremzede vatandaşımız. Bu vatandaşımız bizim Bir Kira Bir Yuva isimli sitemize başvuru yaptılar. Telefon numaraları, TC kimlik numaraları, ikametgahları, depremde gerçekten hasar alıp almadıklarının tespiti yapıldıktan sonra Bir Kira Bir Yuva’nın ihtiyaç sahibi vatandaşlar listesine girmiş oldular. Şu an itibariyle bu sayıyı durdurduk. Bizim yapacağımız artan bir kampanya değil eksilen bir kampanya. Dolayısıyla biz her bir vatandaşımıza bir kira desteği vermek istiyoruz. Onu da genişlettik. 10 bin lira ile bir nakit yardımı yapacak vatandaşımızı doğrudan doğruya o listede bekleyen bir aile ile buluşturacağız. Böylece milletten millete aktarılan bir kampanya olacak. Türkiye’nin her yerinde birçok kurum kampanya yapıyor; AFAD yapıyor, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları yapıyor ama bizimkisi doğrudan doğruya, aracısız, herhangi bir hesapta beklemeden, hiç kimsenin hesabına girmeden doğrudan o kaynağı yaratabilecek vatandaşla ihtiyaç sahiplerini buluşturabileceğimiz bir kampanya. Biz tam bir aracıyız, köprüyüz. Burada 100’ün üzerinde arkadaşımız gönüllülerle beraber 40’ın üzerinde hatta bu yardımları, dayanışmaya girmek isteyen vatandaşı dinliyor olacak. Buradaki konuklarımız onları aktaracaklar. Özetle, bu akşam bu rakamı eksiltmeye, sıfıra indirmeye gayret edeceğiz.

‘DAHA AZ MİKTARLA DA…’

Bu kampanyaya vatandaşımız daha düşük miktarlarda kaynak yaratarak da katılabilir. 100 lira ile bir metre çadır, bin lira ile bir metrekare konteyner desteği verebilirler. Şu anda en büyük sıkıntı barınma ihtiyacı. Bizim niyetimiz bir an evvel vatandaşımızı başlarını sokacakları bir yuva ile buluşturmak. Bu kampanyanın işleyişi böyle olacak.

Aslında kampanyamızın yuvaya tekabül eden dört başlığı var: Çadır, konteyner, kiralık bir ev ya da evini kullandırmak isteyen vatandaşın boş evi. Şu anda 674 vatandaşımız evini bağışladı ve o evlere depremzedeleri yerleştirdik. Şu anda bekleyen 28 bin 466 vatandaşımız var.

SMS AÇIKLAMASI DA YAPTI

Bugün Vali Bey ile bir görüşme yaptık. Ben SMS meselesini de açıklayayım. “Bu SMS’i AFAD ile Büyükşehir Belediyesi’ni buluşturarak yaptırabilirsiniz” dedi. Biz de ‘Bu çok değerli bir şey yarın sabahtan itibaren bunu başlatacağız’ dedik. Bizim bu akşam yapacağımız kampanyanın SMS ile bir alakası yok. Biz, milletimizle milletimizi buluşturuyor olacağız.

Şu anda katılmak isteyenler telefon açacaklar veya birkirabiryuva.org adresine girerek oradan ne kadar destek vermek istiyorlarsa onu yapacaklar. Buraya da bağlanabilirler web sitemiz üzerinden de bunu yapabilirler. Diliyorum ki telefonlarımız kilitlensin, Türkiye’de vicdan sahibi on binler ayağa kalksın ve depremzedelerimize doğrudan doğruya yardımları ulaştıracakları bir akşam yaşayalım.