İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar, akıllarını başlarından alırım" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Dar gelirlinin cebindeki parayla gidip, 3 ekmek yerine 5 ekmek için Halk Ekmek büfelerinin önünde kuyruğa girendir bütçenin özeti. Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar, akıllarını başlarından alırım" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettiği Çekmeköy - Sancaktepe Sultanbeyli metro hattında Sancaktepe istasyonuna kadar olan 4 bin 700 metrelik kısmının kazma işlemi tamamlandı. İmamoğlu, yapğtığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gözden kaçırmayın

Mücella Yapıcı'ya Adana'dan mektup Mücella Yapıcı'ya Adana'dan mektup

İmamoğlu'na AKP'lilerin İBB'nin yasal borçlanma sınırını açtığı için projeye onay verilmediği yönündeki yorumları soruldu.

Hattın tamamının İncirli-Sefeköy-Beylikdüzü olduğunu söyleyen İmamoğlu “Ben 32-33 yıla yakındır o bölgede yaşayan birisi olarak bu hatla ilgili ilk vaadi hatırlıyorum. 2003'ün aralık ayıydı. 2004'te yerel seçim var. Bu vaadi; açsınlar AK Parti arşivlerinde var. O halka ‘hemen seçimden sonra başlıyoruz' diye vermiş bir AK Parti hükümetinden bahsediyorum. AK Parti yerel yöneticilerinden bahsediyorum. Yıl 2004, aradan neredeyse 18 sene geçmiş. Ve bu hatta başlanamamış. Biz gelir gelmez çok öncelikli bir hat olarak bu işi ele aldık. Proje ve finansman sürecini tamamladık. Ankara’daki bütün kurum ve kuruluşlarla irtibata geçti arkadaşlar. Bu yaklaşık 9-10 aylık bir iş. Buradan; masada nasıl bekletildiğini, nasıl kenara itildiğini ifade etmeyeceğim. O masalarda oturan insanlar ne yazık ki dün büyükşehirde bazı masalarda oturan insanlardı. O tarafına girmeyeceğim ama kişisel ihtirasın, kişisel kıskançlığın, yani İstanbul’a dair kıskançlığı olan bazı insanların bir hizmeti engelleme yönünde yaptığı kötülüğün bundan daha somut bir örneği olamaz. Bakın yaptığı kötülüğün bundan bunun içinde sayın bakanı kastediyorum, başka yöneticileri de kastediyorum” dedi.

"BUNU KİM ONAYLAMADI ONUN CEVABINI VERSİNLER"

"Uyarımı yapıyorum; İstanbul halkına ihanet eden yöneticileri tek tek deşifre ederiz" diyen İmamoğlu, "Kim olursa, en tepesinden en altına kadar. Bana borçlanma, bütçe vs. safsatalarını açmasınlar. Bunu kim onaylamadı onun cevabını versinler. 2020'de Meclis'te oybirliğiyle tiyatro mu yaptılar, onu da merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, şöyle devam etti: "Milyon kilometreyi aşmış metrobüslerle ne olurdu biliyor musun, çoktan imzalansaydı, ben sayın Cumhurbaşkanı'na Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesinin yanında sordum. 'Efendim bunu niye imzalamıyorsunuz, ihtiyacımız var' dedim. 'İmzalarız' dedi. Bütün bu ilişkileri siyasi hırs ve ihtirasla yönetenler ne yaptı; milyon kilometreyi aşmış otobüsleri yerine 300 tane pırıl pırıl tertemiz otobüs hizmet ederdi."

"BÜTÇE DERSİ VERİRİM ONLARA"

"Kimi cezalandırıyorsunuz, Ekrem İmamoğlu'nu değil ki! Beni ancak üzersiniz, beni değil 16 milyon İstanbulluyu cezalandırıyorsunuz" diyen İmamoğlu, "Bütçe dersi veririm onlara. Başları döner. Bana bütçe konusunda cevap yetiştirenler Türkiye'nin bütçeleri ne hale geldi ona baksınlar. Döviz artışı, enflasyon... Bugün 100 liralık bütçelerimiz 200 lira olduysa paramız artmadı" ifadelerini kullandı.

"BÜTÇE OYUNU ÜZERİNDEN BU MİLLETİ ALDATAMAZLAR"

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanma izni yoksa niye borçlanmanın tarifinin altında olduğu bütçeyi üç ay önce onayladılar? Niye o zaman çıkıp ‘borçlanmanız yok’ demediler?" diye soran İmamoğlu, "Bütçe oyunu üzerinden bu milleti aldatamazlar. Bütçe ne biliyor musunuz? Dar gelirlinin cebindeki parayla gidip, 3 ekmek yerine 5 ekmek için Halk Ekmek büfelerinin önünde kuyruğa girendir bütçenin özeti. Bana bütçe dersi vermeye kalkmasınlar, akıllarını başlarından alırım!" diyerek tepki gösterdi.