Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda İklim İçin Kentler Çalıştayı’nda altısı büyükşehir belediyesi olmak üzere 24 belediye bir araya gelerek “İklim İçin Biz Varız” deklarasyonunu imzaladı.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda İklim İçin Kentler Çalıştayı yapıldı. Altısı büyükşehir belediyesi olmak üzere 24 belediye bir araya gelerek “İklim İçin Biz Varız” deklarasyonunu imzaladıklarını açıkladı. Açıklamayı 24 belediye adına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar okudu.

“ZİHİNLER BUNA HAZIR DEĞİL”

Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ortak girişimi ile gerçekleştirilen organizasyon, 5 Aralık’ta açıklanan ortak deklarasyon ile sona erdi. Çalıştayın açılışına ise Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Başkanı Fatma Şahin de katıldı. Fatma Şahin yaptığı konuşmada “En büyük sorunun uygulamada olduğunu, zihinlerin buna hazır olmadığını görüyoruz. Bu konuların hızlı bir şekilde çözüme ulaşmasına ihtiyacımız var” dedi.

“İKLİM İÇİN BİZ VARIZ”

24 belediye adına konuşma yapan Zeydan Karalar kentlerin iklim krizindeki rolüne de dikkat çekti. Karalar, küresel ölçekte doğal kaynak tüketiminin yüzde 75’inden, karbondioksit salımlarının yüzde 70’inden sorumlu olan kentlerin iklim değişikliğinin faili olduğunun altı çizilen deklarasyonda, adil, eşitlikçi ve yaşanabilir bir gelecek için iklim krizine karşı herkesin somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

“1.5° HEDEFİNİ TAAHHÜT ETTİLER”

Basın toplantısında hazırlanan deklarasyonda geçen 1.5°C hedefinin gerçekleşebilmesi için belediyeler olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ve somut adımlar atacaklarını taahhüt ettiler. Deklarasyonda ortaya konulan diğer taahhütler ise şöyle ifade edildi: - Bilimsel veriler ışığında, uluslararası standartlara uygun veri toplama yöntemleri kullanarak karbon salımlarını azaltmak ve krize karşı uyum politikalarını hayata geçirmek için İklim Değişikliği Eylem Planlarını hazırlayacaklar, -Yaşanabilir bir gelecek için kentlerde sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji ve ekolojik tarım uygulamalarına öncelik verecekler, -İklim değişikliği ile mücadele eden yerel, ulusal ve uluslararası kurumları, girişimcileri, kooperatifleri ve sivil toplum örgütleri desteklenerek işbirliklerine dahil olunacak, -Hem kentlerde risk altında bulunan yurttaşlara hem de kentlerin altyapısını korumak için imar planlama süreçlerinde iklim krizi ve etkilerini önlemeyi önceliklendirecekler, -Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde, 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1.5°C sınırında tutmak için, adil, eşitlikçi, yaşanabilir kentler için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirecekler.

TARİHİ ÖNEM TAŞIYOR

İspanya’nın başkenti Madrid’te devam eden BM İklim Değişikliği Zirvesi (COP25) sırasında açıklanan deklarasyon, Türkiye’deki belediyelerin de dünyanın geri kalanında olduğu gibi iklim acil durumuna kayıtsız kalamadıklarını gösteren ilk taahhüt belgesi olduğu için tarihi önem taşıyor. İklim krizi Türkiye’nin yüzde 61’ini endişelendiriyor, kentlerde önemli çevresel, ekonomik ve sosyal sorunları derinleştiriyor. Deklarasyona imza atan belediyeleri listesi ise: Adana Büyükşehir Belediyesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Aydın Büyükşehir Belediyesi Bursa Büyükşehir Belediyesi Erzurum Büyükşehir Belediyesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Bolu Belediyesi Edirne Belediyesi Rize Belediyesi Tunceli Belediyesi Acıpayam Belediyesi (Denizli) Tepebaşı Belediyesi (Eskişehir) Avcılar Belediyesi (İstanbul) Bağcılar Belediyesi (İstanbul) Beşiktaş Belediyesi (İstanbul) Kadıköy Belediyesi (İstanbul) Sarıyer Belediyesi (İstanbul) Sultanbeyli Belediyesi (İstanbul) Bornova Belediyesi (İzmir) Çiğli Belediyesi (İzmir) Karşıyaka Belediyesi (İzmir) Fethiye Belediyesi (Muğla) Çerkezköy Belediyesi (Tekirdağ) Bodrum Belediyesi (Muğla)