Tekirdağodakhaber'den Ferhat Akgün'ün haberine göre; Yurt dışından Tekirdağ’a gemilerle getirilen GDO’lu mısırın Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında analiz sonuçlarının değiştirildiği öne sürüldü. Kurum içinden yapılan ihbar sonucunda Cumhuriyet savcılığı jet hızıyla soruşturma başlattı. Tarım Müdürlüğü ise olayla ilgili müfettiş talep etti.

Edinilen bilgiye göre, olay Tekirdağ limanında meydana geldi. İddialara göre, Malkara’da faaliyet gösteren Ç. firması tarafından yurt dışından gemilerle getirilen GDO’lu mısırın laboratuvarda sonuçlarının değiştirilerek GDO’suz gibi gösterildiği bu şekilde tonlarca GDO’lu mısırın ülkeye sokulduğu öne sürüldü.

İDDİA: TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ LABORATUVARLARINDA MANİPÜLE EDİLDİ

İddialara göre sonuçlar Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında bu şekilde manipüle edildi. Bu durumu ise kurum içinden yapılan bir ihbar ortaya çıkardı. Bir kurum çalışanı, ihbarda bulunarak GDO’lu mısır sonuçlarının numuneleri ile oynandığını ve GDO’suz hale getirildiğini söyledi. Bunun üzerine İl Müdürlüğü, jet hızıyla bir soruşturma başlattı ve bakanlıktan müfettiş talep etti. Ayrıca, İl Müdürlüğü Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık da jet hızıyla bir soruşturma başlattı.

"ŞİFREMİZ ÇALINDI" SAVUNMASI

Tarım İl Müdürlüğü’ndeki laboratuvarda yaşanan bu olayla ilgili olarak, ilgili kişilerin “şifremiz çalındı” şeklinde bir savunma yaptıkları öğrenildi. Yine kurum içinde yapılan ilk denetimlerde numune analiz sonuçlarının bazı parametrelerini değiştirildiği tespit edildi.

Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturması devam ediyor.