İçişleri Bakanlığı, Cuma saat 24.00'te başlayan ve bu akşam saat 24.00'te sona erecek olan sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada 20 bin 398 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı...

İçişleri Bakanlığı, Cuma saat 24.00'te başlayan ve bu akşam saat 24.00'te sona erecek olan sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada 20 bin 398 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu için 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin, "Daha öncede kamuoyuna açıklandığı üzere bu gece saat 24.00'te sona erecektir" açıklamasını yaptı.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 24.00'TE SON ERİYOR"

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:"Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında 17.04.2020 tarihinde 31 ilimizde saat 24.00 itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması başlatılmıştı. Sokağa çıkma kısıtlaması daha öncede kamuoyuna açıklandığı üzere bu gece saat 24.00‘te sona erecektir. Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız evlerinde kalarak yüksek oranda uyum göstermiştir. Evlerinde kalan vatandaşlarımıza göstermiş olduğu bu duyarlı davranıştan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz."

"20 BİN 398 KİŞİYE ADLİ YA DA İDARİ İŞLEM UYGULANDI"

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden ve işlem uygulanan kişilere ilişkin ise, şu bilgiler paylaşıldı:"Söz konusu sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan vatandaşlarımıza ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır. Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlaması başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 20 bin 398 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir."

"DENETİMLER 24.00'E KADAR DEVAM EDECEK"

Denetimlerin saat 24.00'e kadar devam edeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:"Yasak sona erdikten sonra daha önce alınan kararlar doğrultusunda saat 21.00 itibarıyla kapalı olması gereken, market, süpermarket vb. iş yerlerinin açık olduğu tespit edildiği takdirde, bu iş yerlerine ve bu iş yerlerinden alışveriş yapanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanacaktır. Yasak bulunmayan yerlerde ise sosyal mesafe kuralına uymayanlara aynı şekilde adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir. Ayrıca ülke genelinde yarın ve hafta içi, market/süpermarketler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri ve vatandaşların yoğun olarak bulundukları meydan/caddelerde polis ve jandarma ekiplerimizce denetimlere devam edilecektir. Bakanlığımızca bu konuda valiliklerimize ve kolluk birimlerimize gerekli talimat verilmiştir."

"65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI YASAĞI SÜRECEK"

65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan ya da 20 yaş altındaki yurttaşların yasağının devam edeceğinin de aktarıldığı açıklamaya, şöyle devam edildi:"Covid-19 ile salgını ile mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda uygulamaya konulan diğer tedbirler ile birlikte 31 ilimizdeki şehir giriş/çıkışı, ülke genelinde 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan ya da 20 yaş altındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasakları (istisnalar hariç) aynı şekilde devam etmektedir.Vatandaşlarımıza; Covid 19 salgını ile mücadelenin en önemli unsurunun sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun sağlanması olduğunu hatırlatır, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkarmamalarını rica ederiz. Covid-19 salgınını en kısa sürede atlatmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir. Hep birlikte başaracağız."

YASAK SONA ERDİ

Koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı saat 00.00 itibarıyla sona erdi.Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeyle, Zonguldak'ın yanı sıra büyükşehirler Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da il sınırları içinde vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı.