Amsterdam'da bulunan Westerpark'ta çok sayıda kurum tarafından ortak düzenlenen eyleme binlerce kişi katıldı. Eylemde, konut azlığına ve artan kiralara tepki gösterildi.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Westerpark'ta ev bulma sorununu ve aşırı kira artışlarını protesto etmek amacıyla çok sayıda kurumun ortaklaşa düzenlediği protestoya binlerce kişi katıldı.

YAŞAM PROTESTOSU

AA'nın aktardığı habere göre, Rozengracht ve Raadhuisstraat caddeleri üzerinden Dam Meydanı'na kadar yürüyen kitle, konut azlığına ve artan kiralara tepki gösterdi.

"Yaşam protestosu" adı verilen gösteride; artan konut fiyatları, kiraların yükselmesi, sosyal konut bekleme sürelerinin uzunluğu ve özel sektörde uygun ev bulmanın zorluklarına dikkat çekildi.

14 METREKARELİK ODA 750 EURO

İsmi vermek istemeyen bir kişi, 14 metrekarelik bir oda için aylık 750 Euro ödediğini belirterek, çok eski odalar için dahi rakamların yüksekliğinden şikayet etti.

Protestoya katılanlar, üzerinde "Barınma hakkı insan hakkıdır", "Kiraların yükselmesini durdurun", "Spekülatörlere fırsat vermeyin", "Kira çılgınlığına karşı birlikte mücadele edelim", "Yaşamak kar etmekten üstündür" ve "Biz asgari ücretliler için buradayız" yazan döviz ve pankartlar taşıdı.

Karadağ'da silahlı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti Karadağ'da silahlı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti

"HÜKÜMET KONUT POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRMELİ"

Protestoda gerçekleştirilen konuşmalarda, Hollanda hükümetinin konut politikasını gözden geçirmesi istendi.

Yoksullara ve öğrencilere yeterince konut sağlamasını isteyen kitle, konutların özel şirketler tarafından satın alınarak kira sektörünün tekelleşmesinin önüne geçilmesini talep etti.

Konut satımında ve kiralamalarda ayrımcılık yapılmamasını isteyen kitle, hükümetin konut işlerinden sorumlu yetkililerini soruna çare bulmaya davet etti.

İçlerinde bebekli ailelerin de bulunduğu kitlenin bir kısmı tahta bir baraka ve saman balyalarından yaptıkları evin üzerine fahiş satış ve kira rakamları yazarak yükselen fiyatları karikatürize etti.