HDP Eş Genel Başkanı Sancar Milas'ta: "Yönetim felaketi yaşanıyor"

Orman yangınlarının sürdüğü Milas'ta temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ülkede yönetim felaketinin yaşandığını ve yangınla mücadelede dayanışmayı sürdüreceklerini belirtti.

GÜNDEM 05.08.2021 - 17:40 05.08.2021 - 18:06

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, beraberindeki partili heyet ile birlikte Muğla’da orman yangınlarının devam ettiği bölgelerde incelemelerde ve temaslarda bulundu. Sancar, ilk olarak Milas’ta Belediye Başkanı Muhamet Tokat ile görüştü. 

“YETKİ VE İMKANLAR SINIRLI AMA SORUMLULUK BELEDİYELERE YIKILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Ziyarette konuşan ve Milas halkına geçmiş olsun dileklerinde bulunan Sancar, “Bütün ülkeyi sarsan büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Burada kayıplar da çok fazla, hem insan kayıplarımız var hem de sayısız canlı yitirdik. Çok geniş orman alanları yok oldu. Kayıplar için derin üzüntü duyuyoruz. Öte yandan yangın çıktığı andan itibaren sahada emekçilerin büyük bir fedakarlıkla çalıştığının farkındayız. Büyük yoksunluklarla, imkansızlıklarla müdahale etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Belediye imkanlarınızın el verdiği ölçüde yangınlara müdahale ve bunun sonuçlarıyla mücadele için uğraştığınızı biliyoruz. İmkanların sınırlı olmasıyla ilgili söylenecek çok şey var. Hem yetki ve imkanlar sınırlı hem de sorumluluk belediyelere yıkılmaya çalışılıyor, bu bir aymazlıktır" ifadelerini kullandı. 

"ASIL FELAKET, YÖNETİM FELAKETİDİR"

MA'nın aktardığı habere göre, yıllardır uyarısı yapılan iklim krizinin önemli bir rol oynadığını ifade eden Sancar, şöyle konuştu:

"Yangın sadece bu bölgede yaşanmıyor. Akdeniz’de, Yunanistan’dan Kıbrıs'a İtalya'ya kadar geniş bir alanda yangınlar çıktı. Ben bunların sebeplerine, ayrıntılarına girmeyeceğim ama bunlar daha fazla konuşulmaya başlandı. Bilimsel verilerin tartışılması suyu bulandırmaya çalışanlara karşı da önemli bir cevap oluşturuyor. Asıl felaket, yönetim felaketidir. İklim krizi insan yapımı bir krizdir. İktidar ve sermayenin esas sorumlusu olduğu büyük bir felakettir. Buna karşı tedbir alınmaması en büyük felakettir. Şu anda Türkiye bir yönetim felaketi ve sefaletiyle karşı karşıyadır. İktidar sorumluluklarını yerine getirmedi, uyarıları dinlemedi, yangınlar başladıktan sonra yapılması gereken uyarıları zamanında yapmadı."

“ÇEŞİTLİ KOMPLO TEORİLERİ İLE SU BULANDIRILMAK İSTENİLİYOR”

İktidarın sorumluluktan kaçmaya çalıştığını belirten Mithat Sancar, şunları kaydetti:

“İktidar belediyeleri sorumlu göstererek, sorumluluktan kaçma derdinde. Çeşitli komplo teorileri ortaya atılarak su bulandırılmak isteniliyor. Bunun üzerinden bir toplumsal yangın çıkarmak isteyenler devreye giriyor. Bir siyasal kaostan medet umanlar da sahada çalışıyorlar. Ama bizim inancımız bütün bu büyük felaketi her açıdan aşabilmemizin yolu, toplumsal dayanışma ve demokratik işbirliğidir. Bizler hep birlikte ülkenin her bölgesinde ve her toprağında bu değerleri savunarak, bu felaketleri aşabilir yeni bir başlangıç yapabiliriz. Türkiye’de siyasal muhalefete de demokratik güçlere de acil görev düşüyor; bir demokratik yenilenme. Bu da ancak siyasal güç birliği ve toplumsal dayanışma ile mümkündür. HDP üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır.”

"MECLİS ACİL TOPLANSIN"

Yangınlar gündemiyle Meclis’i olağanüstü toplanmaya çağıran HDP'li Sancar, “Bütün muhalefet partileri ortak imza versin, 120 imza yetiyor, bu kadar imza toplayacak sayımız var. Meclisi olağanüstü toplantıya çağıralım. Hem şimdiye kadar yaşananlarda sorumlulukları tartışalım, bunları araştıracak çalışmalar yapalım, hem de spekülasyon, oyun, kaos konusunda hep birlikte bir çalışma başlatalım” diye konuştu. 

"OYUNLARI BOZALIM"

Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarını yineleyerek, “Hiç kimse bu ülkeyi kutuplaştıran, düşmanlaştıran ve gerilimden medet uman çevrelere kulak asmasın. Türkiye’de yaşayan bütün insanların demokratik bir yaşam hedefini hiçbir güç bozamaz. Biz demokratik birliktelik için bütün sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da Sancar ve heyete teşekkür ederek, bu tür ziyaretlerin demokratik kriterlerin gelişmesi ve toplumsal bütünlüğün sağlanması açısından katkı verici olduğunu söyledi. 5 gündür yangınla mücadele ettiklerini belirten Tokat, şuan itibariyle havadan destek alabildiklerini ancak bunun sınırlı olduğunu ifade etti. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@