Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Hakkari'de 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde yüzde 48,92 oy oranıyla Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasını sert bir dille eleştirdi.

İçişleri Bavanlığı'nın bu kararı, vakıf tarafından, serbest seçimlerin ve seçme-seçilme hakkının ihlali olarak nitelendirildi.

Vakfa göre, 2016 yılından beri Türkiye'de yerel yönetimlere yapılan kayyum atamaları, çoğunlukla Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde, özellikle Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), şimdi ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yönetimindeki belediyelere karşı gerçekleştiriliyor.

Sıra Halfeti'de mi? Eski kayyumdan "Az sabır" paylaşımı Sıra Halfeti'de mi? Eski kayyumdan "Az sabır" paylaşımı

Vakıf, atamanın temelsiz olduğunu ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Akış'ın seçilme hakkında herhangi bir kısıtlama getirmediğini belirtti. TİHV, Anayasa'nın 38. maddesine göre, hüküm giymedikçe suçlanamayacak olan Akış'ın masumiyet karinesinin ihlal edildiğini vurguladı.

Siyasi iktidara, bu müdahaleden vazgeçme ve Hakkari'nin seçilmiş belediye başkanını göreve iade etme çağrısında bulunan TİHV, demokrasi ve insan hakları değerlerini savunan herkesi bu karara karşı çıkmaya davet etti.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

DEM Parti'den 'kayyum' tepkisi: Karar Kızılcahamam'da alındı DEM Parti'den 'kayyum' tepkisi: Karar Kızılcahamam'da alındı