Günden Kalan | 15 Temmuz darbe girişimi 3'üncü yıl dönümünde anıldı

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında uçak ve helikopterden atılan bombalarla hasar gören Ankara Emniyet Müdürlüğünün yerine yapılan yeni hizmet binası, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açı...

GÜNDEM 15.07.2019 - 22:32 15.07.2019 - 22:32

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında uçak ve helikopterden atılan bombalarla hasar gören Ankara Emniyet Müdürlüğünün yerine yapılan yeni hizmet binası, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. İstanbul Saraçhane'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenleniyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu "15 Temmuz, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeğini, Gazi Meclis’imizin önemini ve değerini hatırlama ve hiç unutmadan hatırlatma günüdür" dedi. TBMM’de düzenlenen 15 Temmuz özel oturumunda gergin anlar yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ için "Ne istediniz de vermedik" sözlerini dile getirince AKP sıralarından tepkiler yükseldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin 3 yıldönümünde savcılara çağrıda bulundu: "Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler?' ve 'Siz ne verdiniz?' İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacak."

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, darbecilere selam duran yargıdan, darbecileri yargılayan bir yargıya kavuşmanın çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Gül, "Türk yargısı rüştünü ispat etmiştir, kendi gelişimini daha da ileriye götürecek şekilde yoluna devam etmektedir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binasının açılış töreninde 15 Temmuz darbe girişimi için "Sakalımızı kestiler o sakal daha güçlü çıktı. Biz onların kollarını kestik, kolay kolay bir daha ayağa kalkamayacaklar" dedi. İçişleri Bakanı Soylu "15 Temmuz 2016'dan itibaren tüm terör örgütlerine yönelik 324 bin 243 operasyon gerçekleştirdik. Tüm terör örgütlerine yönelik 69 bin 496 tutuklama yaptık, 5 bin 778 teröristi etkisiz hale getirdik" dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "15 Temmuz gazi ve şehitleri için toplanan bağışlar nerede?" diye sordu. Özel, “Tek resmi veri, Ocak 2017’de dönemin Aile Bakanı tarafından kampanya kapsamında 309 milyon TL’nin biriktiği yönündedir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu "15 Temmuz 2016'dan itibaren tüm terör örgütlerine yönelik 324 bin 243 operasyon gerçekleştirdik. Tüm terör örgütlerine yönelik 69 bin 496 tutuklama yaptık, 5 bin 778 teröristi etkisiz hale getirdik" dedi.Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de inşaatı devam eden 114, ihale sürecinde ise 23 cezaevi bulunuyor. Tamamlanması planlanan 137 cezaevinin toplam kapasitesi ise 88 bin 367 olacak.Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Murat Uysal, "Sağlıklı ve kapsayıcı bir büyüme fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini güçlendirir. Fiyat istikrarı ise belirsizliği azaltıp faizleri düşürerek büyüme potansiyelini destekler" diyerek faiz indirimi sinyali verdi.Genel sekreter ve yardımcılarının istifa açıklamaların sorulması üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Suç duyurusunda bulunacağım. Hakkımdır, değildir, suç duyurusunda bulunacağım. Tarihe not düşeceğim. Afişe edeceğim, millete anlatacağım" dedi.AB Dışişleri Bakanları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım kararı aldı. Karar, AB'den aktarılan kaynaklarda kesinti ve AB ile Türkiye arasındaki Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin durdurulmasını kapsıyor.  

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@