Fransa'da bulunan Eyfel Kulesi altı gün süren bir greve sahne oldu.

Eyfel Kulesi'nin işletmesinden sorumlu şirket SETE'nin işçi sendikası ile uzlaşmaya varması sonucunda kule ziyarete açıldı.

AA'nın haberine göre, şirketten yapılan açıklamada, uzlaşı kapsamında işçi sendikaları ile yönetim arasında her altı ayda bir şirketin iş modeli ve yatırımlarının değerlendirileceği bir toplantı yapılacağı duyuruldu. 

Taraflar Paris'in simgesi olan mekanın bakım çalışmaları için 2031'e kadar 380 milyon euro yatırım yapılması konusunda uzlaşma sağladı.

Eyfel Kulesi'ndeki grevden yaklaşık 100 bin ziyaretçi etkilendi. Şirket, ziyaretçilerden özür diledi. 

NE OLMUŞTU?

Paris Belediyesi'nin Eyfel Kulesi için SETE şirketinden istediği kar payını yüksek bulan işçiler, 19 Şubat'ta greve gitmişti.

Eyfel Kulesi çalışanlarının bağlı olduğu Genel İş Sendikası (CGT) Temsilcisi Stephane Dieu, kulenin bilet satışlarından elde ettikleri geliri, anıtın yenileme çalışmaları, işletme maliyetleri ve Paris Belediyesine kar payı ödemek için kullandıklarını dile getirmişti.

Belediyenin bu kar payını 50 milyon euroya çıkarmak istediğini ifade eden Dieu, Covid-19 salgını zamanında anıtın kapalı olması nedeniyle halihazırda 100 milyon euro borçları olduğuna değinmişti.

Eyfel Kulesi çalışanları, 27 Aralık 2023'te de SETE'nin mali politikasına tepki olarak greve gitmişti. Paris Belediyesi, hisselerinin yüzde 99'una sahip olduğu SETE'nin en büyük hissedarı konumunda bulunuyor.